Ciepłe dni coraz blizej, więc co raz częściej myślimy o podróżowaniu. Pojawia się tu pytanie: dokąd wyruszyć? Czy znów wybrac sie w góry, czy może kolejny raz wyjechać nad morze? A może coś zupełnie innego?Zobaczmy co ciekawego może zaoferować nam stolica Warmii i Mazur - Olsztyn.   

Data dodania: 2012-03-30

Wyświetleń: 1795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Olsztyn to miasto zdecydowanie wyjątkowe. Ułożone na zróżnicowanym terenie, gdzie odnajdziemy zarówno rozległe równiny jak również tereny pagórkowate. Jedna z dzielnic miasta - Nagórki - swoją nazwę zawdzięcza właśnie temu, że góruje nad miastem. 

Olsztyn nazywany jest również zielonymi płucami Polski. Otoczony mnóstwem lasów, w pełni zasługuje na te nazwę. Bez wątpienia jest to miejsce bardzo zielone, miejsce gdzie doskonale można się odnaleźć, odpocząc i uciec od wielu problemów dnia codziennego. Ponadto, liczne parki z pięknymi scieżkami wokól oczek wodnych, do których chętnie przylatują kaczki, rozległe place zabaw z mnóstwem atrakcji dla dzieci czy wreszcie specjalnie wydzielone szlaki w okolicznych lasach zarówno dla pieszych jak i rowerzystów, sprawiają, że spędzanie czasu na swieżym powietrzu w Olsztynie to czysta przyjemność.

Wspominając o czystości warto zaznaczyć, że Olsztyn to miasto nad wyraz czyste i zadbane. Ulice są pozamiatane, śmieci nie przewalają się przez miasto jak to często można zaobserwować w innych miastach Polski. Wielkim atutem Olsztyna są rownież szerokie i przestronne drogi. Brak tu korków i zbyt wielu, utrudniających ruch świateł, co jest bardzo istotnym plusem dla zmotoryzowanych podrożników.

Mówiąc o Olsztynie, nie wolno zapomnieć o jeziorach. Olsztyn pod tym wzgledem to zdecydowanie wyjątkowe miasto, gdyż wokół jego granic znajduje się aż 11 dużych i czystych jezior. Próżno by szukać podobnej perełki w innej części naszego kraju. Nad jezioren Długim,  każdy amator zabaw wodnych znajdzie coś dla siebie. Miasto pozwala na wynajęcie zarówno turystom jak i miekszkańcom Olsztyna, różnego rodzaju łódek, kajaków, rowerów wodnych czy motorówek. Na dużej i przestronnej plaży miejskiej bardzo przyjemnie można spędzić czas, grając w siatkowkę plażową,  zjeżdżając na zjeżdżalni do otwartego basenu czy poprostu leniuchując ze znajomymi lub rodziną na złocistych piaskach miejskiej plaży. Na plaży bez problemu można też kupić pyszne lody i gofry, zamówić swieżą rybę i popić coca-colą. Bawić można się więc od rana do wieczora, nie martwiąc się przy tym o nasze bezpieczeństwo, gdyż plaża znajduje się pod czujnym okiem ratowników wodnych. Warto rownież wspomnieć, że przez centrum miasta przepływa też pięknie ukształtowana rzeka Łyna, na której organizowane sa spływy kajakowe do pobliskich miejscowości.

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na przyjazd do tak magicznego miasta jak Olsztyn, powinniśmy rozejrzeć się za dobrym noclegiem. Hotele w Olsztynie oferują zrożnicowane usługi i są rozmieszczone w rożnych rejonach miasta. Jeśli zależy nam na zabytkach to warto wybrać hotel, który w swojej ofercie ma przewodnika, który w ciekawy sposób opowie o historii i ważnych punktach miasta. Jeśli natomiast preferujemy ciszę i spokój, powinniśmy naszą uwagę skierować na hotel położony na obrzeżach miasta, najlepiej nad jeziorem i w okolicy pięknych warmińskich lasów.

Decydując się na wyjazd do Olsztyna, z pewnością odnajdziemy ciszę i spokój, tak bardzo potrzebne nam w dzisiejszych, zabieganych czasach. Odpoczynek i rozluźnienie w Olsztynie gwarantują liczne atrakcje i niesamowite ukształtowanie terenu, wśród pięknych lasów i przejrzystych, olsztyńskich jezior.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena