Dla osób, które tworzą lub zaczynają tworzyć muzykę dylematem jest z jakich wtyczek VST najlepiej skorzystać do tworzenia muzyki techno i trance. Postanowiłęm więc napisać ten artykuł, aby rozwiać chociaż część wątpliwości :)

Data dodania: 2010-02-15

Wyświetleń: 10370

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wracając do pytania jakich wtyczek używać do tworzenia muzyki techno i trance. Powiem tak wtyczek VST jest cała masa i na prawdę zależy tylko od nas (no i trochę od komputera co uciągnie), która najbardziej przypadnie nam do gustu. Wtyczki VST różnią się między sobą tym, że np. niektóre obsługują velocity, slide albo granie 2-3 nut na raz a inne nie.
Wtyczki podaje subiektywnie, jeśli się z tym nie zgadzacie skomentujcie lub dopiszcie wlasne 

1. Fruity 3xosc

Za pomoca tej wtyczki i różnych efektów FX, można zrobić teoretycznie każdy dźwięk (tak mówia, ale wymaga to dużo pracy i nakładania wielu efektów), plusem jest natomiast to, że obsluguje wszystkie funkcje FL Studio (np. slide). Nie ma dużych wymagań sprzętowych i można jej używac wielokrotnie (gorzej z nakładaniem na każdą wtyczką dodatkowych efektów).
W internecie znajdziemy na prawdę dużą bazę gotowych presetów.

2. Nexus

Jakość na prawdę bardzo dobra. Nexus używa gotowych sampli, dzięki którym może przy odpowiedniej obróbce uzyskać na prawdę ładne brzmienia.

Nie ma duzo kombinowania gotowe presety, można pobawić się filtrami, dodac Arp, Gate, lub pobrać nowe bazy expansion (dodatkowe presety). Minusem jest to, że zajmuje dużo miejsca na dysku i niektóre presety zżeraja sporo CPU, ale mimo to polecam 

3. V-Station

Rzadko z niej korzystam, jednak można na niej wykręcić ladne dzwięki zwlaszcza bass i lead, ale również pad'y. Jest to chyba najlepsza wtyczka (nie licząc 3xosc), na której najłatwiej wykręcić własne brzmienia (ładniejsze niż 3xosc). Nie pobiera dużo procka ani ramu.

W internecie można znaleść duże paczki gotowych presetów.

4. Z3ta+
Podobnie jak nexus duza baza gotowych presetow, można dodatkowo bardzo wiele sciągnąć z neta. Dla bardziej zaawansowanych możliwość wykrecania wlasnych dzwiekow jednak to juz trudniejsza sprawa. W internecie znajdziemy instrukcje do obsługi Z3ta+. Przydatne do tworzenia lead'ów, lub padów.

5.  Superwave Trance Pro
Wtyczka nie jest zbytnio popularna, mimo to polecam ją. Nie ma za dużych wymagań, a dostarcza nam całkiem łądnych brzmień. Nigdy nic nie grzebalem w niej, ponieważ presety są wystarczające 


6. Trancer One
Kiedyś moja ulubiona, bardzo nietypowe brzmienia ciężko znaleść coś podobnego. Z drugiej strony minusem jest to, że zazwyczaj robi bardzo duże zamieszanie w mixie (częstotliwościach) i sporo trzeba się bawić Equalizerem bo to albo piszczy albo dudni itp no i nie zawsze pasuje do klimatu.
Mimo wszystko polecam posłuchać chociaż, aby zobaczyć różnicę.

7. Synth1
Sprawa ma się podobnie jak z V-station, tylko minus jest taki, ze niektóre presety nie dają możliwości gry np dwóch lub więcej nut naraz, co uniemożliwia tworzenie chordow czy padów. (przydatne pokretlo filter> FRQ mozna uzyskac fajny efekt  ). W internecie również sporo banków i presetów.

8. Sylenth
Testuje od niedawna ale sporo osób chwali tą wtyczkę, za to że nie pobiera dużo mocy obliczeniowej CPU.

Polecam sprawdzić na własną rękę.

9. Toxic III
Ciekawe pad’y, keyboard i niektore lead’y. (czasami trzeba mocniej przyciąć częstotliwości)

Mimo to wtyczka zużywa sporo CPU.

10. Rob Papen Predator

Z tą wtyczką miałem nie dużo doświadczeń. Mimo to myślę, że wśród testowanych przeze mnie jest i tak w pierwszej 10'tce. Można jej użyc do tworzenia techno, trance ale także house, electro i hardstyle. Presetów nie ma za wiele, ale można znaleść dodatkowe w internecie. Dźwięk b. dobrej jakości w końcu podpisuje się pod nim sam Rob Papen.


No to narazie tyle 
Nie opisalem tu niektórych popularnych np Sytrusa nie dlatego, że twierdzę iż jest zly, ale raczej poza początkowymi fazami nauki, ciężko znaleść później dla niego zastosowanie. (jest to moje subiektywne zdanie, chociaż widzę, że wiele osób, skutecznie go używa przy tworzeniu na prawdę ładnie brzmiących utworów)
A Vanguard jakos mi nie podchodzi 

A i na koniec jeszcze dodam, troche o dodatkowego info o efektach.
W trance na wiekszości padów i lead’ow podbija się wyższe częstotliwości aby uzsykać efekt szumu (noise).
Prawie każdy z leadów lub plucków potrzebuje delay’i lub reverba.
Warto poeksperymentować z wtyczka Fruity Free Filter i ze zmiana Freq (przydatne do gładkich przejść instrumentów w utworze). poza tym obcinanie i podbijanie częstotliwości na Fruity Parametric EQ się kłania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena