Artykuł zawiera kilka aspektów zachęcających do uprawiania sportu podczas zimy, pomaga uchronic się przed dopadającą każdego z nas depresją zimową.

Data dodania: 2010-02-03

Wyświetleń: 3661

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często zadajemy sobie pytanie czy w okresie zimowym, kiedy za oknem jest szaro i zimno warto uprawiać sport. Czy oglądając różnego rodzaju fakty sportowe zastanawiamy się czy przy ujemnych temperaturach trening przyniesie jakiekolwiek korzyści? Na te pytania jest bardzo prosta odpowiedź.

Osoba uprawiająca takie sporty jak jazda rowerem, jogging, spacery bardziej poprawia swoją kondycję fizyczną niż podczas treningu w cieplejszym okresie. Ponadto wyrabia sobie mocniejszy układ oddechowy. Taki trening przynosi lepsze wyniki wytrzymałościowe niż ćwiczenia wykonywane wiosną lub latem, kiedy jest ciepło.

Mróz wpływa na lepszą wydolność respiracji płuc, działa również hartująco na organizm.  Takie warunki wbrew pozorom nie wyrządzą żadnej krzywdy, a wręcz przeciwnie.

Przy tym wszystkim należy pamiętać o odpowiednim ubiorze zabezpieczającym przed przeziębieniami i dostarczaniu organizmowi ciepła poprzez ruch najlepiej wykonując proste czynności takie jak porządki w ogródku, rąbanie drewna czy nawet posprzątanie samochodu.

Zachęcającym aspektem do ruchu na mrozie jest również to, że nasze mięśnie osiągają większą krzepkość, co w rezultacie doprowadza do tego, że są bardziej wytrzymałe na wysiłek. Oprócz tego liczmy się z tym, że ruszając się w ujemnych temperaturach na dworze organizm zużywa więcej energii niż jak jest ciepło. Spowodowane jest to tym, że oprócz energii potrzebnej do ruchu wykorzystywana jest ona również do ogrzania organizmu a co za tym idzie spalamy więcej kalorii.

Atutem uprawiania sportu zimą jest również to, że można na zywo dostrzec piękno zimowej aury.

Zachęcam więc do wychodzenia z domu, ruchu i nie popadania w zimową depresję.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena