Osoba starająca się o licencję nie może być karana musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, ukończyła studia magisterskie oraz studia podyplomowe, odbyła szkolenie oraz jak wspomniałam powyżej ukończyć postępowanie kwalifikacyjne z oceną pozytywną.
Z dniem 1 stycznia 2009 obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego spoczął również na właścicielach nieruchomości które chcą sprzedać bądź wynająć oraz , na budynkach nowo wybudowanych.
Audyt energetyczny nie może być przeprowadzony przez osobę która jest jednocześnie projektantem, kierownikiem budowy lub zarządcą budynku.
Z obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego (zgodnie z art. 3 projektu ustawy) są zwolnione:
1) budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2 ,
2) budynki, w których przeprowadzono roboty budowlane poprawiające jakość energetyczna budynku, a koszt zaprojektowania i wykonania tych robót nie przekracza 25 % wartości odpowiadającej kosztom odtworzenia budynku,
3) budynki przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż2 lata, a także budynki mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku, bez względu na wielkość ich powierzchni użytkowej,
4) budynki wpisane do rejestru zabytków oraz budynki kultu religijnego (takie jak kościół, kaplica, klasztor, cerkiew, zbór, synagoga, meczet) w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Audyt energetyczny budynku przeprowadzany jest dla sprawdzenia i sporządzeniu planu zmniejszenia zużywania energii. Pod uwagę bierze się ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody, klimatyzacja, oświetlenie w odniesieniu do budynków użyteczności publicznej. Przeprowadzanie audytów energetycznych narzuca nam Unia Europejska w celu ochrony środowiska, i zmniejszeniu wykorzystywania energii.
Audyt energetyczny ważny jest przez 10 lat.