To co wykracza poza nasz świat pojęć i przyzwyczajeń traktujemy nieufnie, a czasami wrogo. Często też wpadamy nieświadomie w pułapki wynikające z działania naszego mózgu. 

Data dodania: 2010-01-25

Wyświetleń: 2461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Myślenie (inaczej poznanie lub rozumowanie) - złożony ciągły proces zachodzący w mózgu, polegający na skojarzeniach i wnioskowaniu, operujący elementami ludzkiej pamięci jak symbole,pojęcia,frazy lub obrazy i dźwięki. Za miarę efektywności myślenia można uznać inteligencję.

Myślenie twórcze - jedna z pochodnych myślenia produktywnego. Wynik tego myślenia jest nowy nie tylko dla podmiotu, ale wzbogaca dotychczasową wiedzę nagromadzoną przez pokolenia, np. myślenie, którego celem jest wykrycie przyczyny raka. Dzięki temu rodzajowi myślenia ludzie poznają prawa przyrody, odkrywają nowe technologie oraz tworzą nowe systemy społeczne.

Tyle Wikipedia

Kreatywne myślenie to umiejętność porzucenia dotychczasowych schematów i szablonów. Każdy z nas ulega stereotypom, utartym sądom, rutynie. W wielu przypadkach jest to nawet korzystne. Tak jesteśmy skonstruowani, a poza tym jest nam z tym wygodnie i dobrze. Nasz mózg ma tendencje do szufladkowania zjawisk, pojęć, definicji. Ulegamy autorytetom mimo, że ich sądy niekoniecznie muszą być obiektywne i prawdziwe. To co wykracza poza nas świat pojęć i przyzwyczajeń traktujemy nieufnie, a czasami wrogo. Często też wpadamy w pewne pułapki wynikające z działania naszego mózgu.

To co wykracza poza nasz świat pojęć i przyzwyczajeń traktujemy nieufnie, a czasami wrogo. Często też wpadamy nieświadomie w pułapki wynikające z działania naszego mózgu. Dlatego unikamy wszystkiego, co nieoczekiwane, pozostając przy tym, co wygodne i bezpieczne.

To jest właśnie największa bariera powstrzymująca pojawianie się świetnych pomysłów. Niektóre wspaniałe idee są z pozoru nielogiczne. Musimy wiedzieć o tej barierze i zaakceptować jej obecność. Musimy udzielić sobie samym zgody na działanie w odmienny sposób. Pozorna nielogiczność to nie tylko nic złego, ale czasami duża wartość. Jest dopuszczalna. Musimy unikać pułapek logiki.

Proponuję pewną zabawę, aby uświadomić pewne prawidłowości o których nie zdajemy sobie nawet sprawy. Oto kilka pytań i problemów do rozwiązania. Proszę zastanowić się i odpowiedzieć na nie zgodnie ze wskazówkami. Odpowiedzi są podane na końcu artykułu. Oczywiście zabawa ma sens wtedy i tylko wtedy gdy podejdziemy do tego poważnie i nie poznamy wcześniej zawartych tam rozwiązań.


POMYSŁ


PKT A

Jesteś na zgrupowaniu, gdzie razem z tobą przebywa 20 innych osób. Nie ma tam jednak luster i nikt nie może się w nim przejrzeć. Wszyscy spotykają się trzy razy dziennie na posiłkach. Pewnego dnia lekarz oznajmia wszystkim, że jedna z osób jest śmiertelnie chora i musi jak najszybciej opuścić zgrupowanie. Wtedy ma szanse na wyzdrowienie. Osoba chora ma widoczne znamię na czole. Nikt jednak nie może powiedzieć innej osobie o znamieniu, ani w jakikolwiek inny sposób go o tym powiadomić. To grozi zarażeniem i śmiercią. Jak się dowiesz, że to ty lub nie ty ?


STEREOTYP



PKT B

Odpowiedz na dwa pytania :

Czy gdybyś wiedział, że kobieta która jest w ciąży, posiada już sześcioro dzieci, z których troje jest głuchych, dwoje ślepych, jedno lekko upośledzone, a ona dodatkowo choruje na syfilis, zaleciłbyś jej aborcje?

Nadszedł czas wyborów przywódcy Unii Europejskiej i teraz kos Europy w twoich rękach. Oto charakterystyki trzech kandydatów :

Kandydat pierwszy - ma powiązania ze skorumpowanymi politykami, oraz konsultuje się z astrologami i wróżkami. Miał dwie kochanki. Nałogowo pali i wypija kilka drinków dziennie.

Kandydat drugi - dwa razy wyrzucono go z pracy, lubi spać do południa, używał opium w koledżu i codziennie rano wypija pól butelki szampana a ćwiartkę whisky co wieczór.

Kandydat trzeci - odznaczony bohater wojenny. Jest wegetarianinem, nie pali, od czasu do czasu pije piwo, nigdy nie miał żadnych stosunków pozamałżeńskich.

Którego z nich wybierasz ?


SZABLON


PKT C


Jedziesz samochodem w nocy, jest burza. Mijasz przystanek autobusowy i widzisz troje ludzi, którzy czekają na autobus:


1. Staruszkę, która wygląda na umierającą,
2. Twojego dobrego przyjaciela, który kiedyś uratował Ci życie,
3. Przepiękną kobietę, dokładnie taką o jakiej zawsze marzyłeś.

Jakie rozwiązanie będzie twoim zdaniem najbardziej optymalne, zakładając, że masz tylko jedno wolne miejsce w samochodzie.


Zabierzesz staruszkę i ratujesz jej życie.

Zabierzesz przyjaciela, rewanżując mu się za uratowanie życia.

Może się jednak okazać, że już nigdy nie spotkasz swojej wymarzonej miłości..

A może masz inne rozwiązanie ?



PUŁAPKI


PKT D


Bardzo ważne !!! : Liczenie przeprowadź tak szybko w pamięci jak tylko potrafisz.

Pamiętaj, że liczy się szybkość i koncentracja. Nie oszukuj!

Do 1000 dodaj 40. Dodaj 1000. Dodaj jeszcze 30 i znowu 1000. Dodaj 20. Następnie 1000,
potem 10.



PKT E

Odpowiedz szybko :

Co to są dowcipy? ----------------------- Żarty
Co Francuzi jadają na deser?-------- Tarty
Jak nazywają się kuzyni pantery?---- Lamparty
To, po czym w zimie zjeżdżasz, to ? .....................


Problemy pozornie nierozwiązywalne.

( Ściślej mówiąc rozwiązywalne dla jednych, nierozwiązywalne dla innych )

Masz mnóstwo czasu. Tu nikt cię nie goni. Zastanów się spokojnie i znajdź rozwiązanie.


PKT F

Mamy dwa pomieszczenia połączone korytarzem. Znajdujemy się w pierwszym, w którym są trzy wyłączniki. W drugim zwisa z sufitu zwykła żarówka. Możemy przejść z pierwszego pomieszczenia do drugiego, ale wrócić się nie można. Wiemy tylko tyle, że jeden z tych wyłączników na pewno zapala tę żarówkę. W jaki sposób stwierdzić, który z nich włącza żarówkę, jeśli z pierwszego pomieszczenia nie widać, czy żarówka świeci się w drugim?


PKT G

Masz przed sobą dwie bramy, z których jedna prowadzi do wyjścia, natomiast druga do przepaści. Przed bramami stoi dwóch strażników, z których jeden zawsze kłamie a drugi zawsze mówi prawdę. Oczywiście nie wiesz który jest kłamcą, a który prawdomówny. Możesz zadać tylko jedno pytanie i tylko jednemu strażnikowi. Czy istnieje takie, ma które odpowiedź da ci 100 % pewność, że na pewno trafisz do wyjścia.
Jeśli TAK - to jak brzmi ?





 Przewiń tekst

Odpowiedzi :


PKT A
Ten, który jest chory, ma znamię na czole. Nie ma lustra, ale ma oczy. Przyglądasz się innym podczas posiłku i jeśli nikt nie ma na czole znaku, oznacza to, że ty jesteś chory.


PKT B

Jeżeli w pytaniu o aborcji.... odpowiedziałeś tak - nigdy nie usłyszałbyś IX Symfonii.
Zabiłeś Beethovena.

Kandydat pierwszy to Franklin Delano Roosevelt

Kandydat drugi to Winston Churchill

Kandydat trzeci to Adolf Hitler


PKT C

Daj kluczyki swojemu przyjacielowi i poproś, by zabrał staruszkę jak najszybciej do szpitala. Zostań na przystanku z kobietą swoich marzeń, czekaj na autobus i spróbuj w międzyczasie ją poderwać.



PKT D
Otrzymałeś 5000?

A kuku, nie 5000 tylko 4100 !!! Nie wierzysz? Sprawdź jeszcze raz.

To pułapka dla mózgu, który "przeskakuje" na najwyższy "poziom setek" zamiast "dziesiątek". Nasz " komputer " też daje się oszukać i to częściej niż się nam wydaje.


PKT E


To nie są narty, tylko śnieg. Dałeś się zwieść? Jeśli tak nie martw się. Większość ludzi daje się na to złapać.To normalne - tam gdzie w grę wchodzą dwa zbiory funkcji nasz mózg lubi mknąć naprzód niczym parowóz, z podobną bezwładnością. Wiedząc o tym możesz uniknąć pułapek logiki.


PKT F


1. Włączyć pierwszy wyłącznik i poczekać minutę
2. wyłączyć pierwszy wyłącznik i włączyć drugi
3. przejść natychmiast do drugiego pomieszczenia.

Możliwe są trzy sytuacje :

- jest ciemno, ale żarówka jest ciepła - wyłącznik Nr 1
- żarówka się świeci - wyłącznik Nr 2
- jest ciemno i żarówka jest zimna - wyłącznik Nr 3


PKT G

Pytanie brzmi: "Którą bramę wskazałby twój kolega, gdybym zapytał go o wyjście?"

Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie pytania i rozwiązałeś wszystkie problemy - GRATULUJĘ, jeśli NIE nie przejmuj się - nie wszyscy członkowie MENSY dają sobie ze wszystkim radę.



Źródła :

http://www.beka.pl

http://pl.wikipedia.org

http://www.mensa.org.pl

Licencja: Creative Commons
3 Ocena