Coraz więcej atrakcji funduje miasto Zywiec turystom. Odnowiony przpiękny park w stylu angielskim przyciaga wiele osób. Miasto wydaje duzo pieniędzy na promocję turystyki i jest swiadome tego, że turyści przyjeżdzający do Żywca rozkochaja sie w mieście. Małe miasto z tradycjami przycią ga najcześciej turystów ze Śląska, z Małopolski .

Data dodania: 2010-01-24

Wyświetleń: 2980

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przedsięwzięcia kulturalne i turystyczne objęte narodowym produktem turystyki kulturowej „Od Komorowskich do Habsburgów - żywiecki skarbiec kultury i tradycji" mają na celu upowszechnianie wiedzy o dziejach miasta, zwyczajach i kulturze jego mieszkańców, dorobku artystycznym i lokalnym folklorze a także o historii wiążącej miasto z jego kolejnymi właścicielami, w tym m.in. z rodzinami Komorowskich i Habsburgów.

Program zwiedzania Kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu opiera się na aktualnych ekspozycjach i zbiorach Muzeum Miejskiego w Żywcu.

W wyniku realizacji projektu program zwiedzania kompleksu Habsburgów został poszerzony o sale ekspozycyjne Muzeum Miejskiego w Żywcu, gdzie zwiedzającym zostały udostępnione odsłonięte relikty dawnej baszty, „żywa ekspozycja" i pokazy działania tradycyjnej żywieckiej kuźni zgodnie z procesem technologicznym obróbki metali w minionych wiekach, jak również pokazy wytwarzania naczyń ceramicznych w tradycyjnej pracowni garncarskiej. Atrakcją turystyczną jest niepowtarzalna okazja do samodzielnego tworzenia historycznych naczyń. Wyposażenie warsztatu stanowi koło garncarskie oraz piec elektryczny zabudowany na wzór pieca historycznego.

W części konserwatorsko - rekonstrukcyjnej Starego Zamku, gdzie znajdą się zabytki będące w trakcie konserwacji, wykonano opisy i merytoryczne opracowania uzupełnione o dokumentację fotograficzną. W Starym Zamku zlokalizowano także ekspozycję materiału pochodzącego z wykopalisk w okolicach Starego Zamku, Góry Grojec oraz okolicznych miejscowości.

Wyjątkową atrakcją turystyczną jest zrekonstruowana mennica fałszerska Mikołaja Komorowskiego, która służy pokazom tworzenia monet, medali, orderów, etc.

Dzięki realizowanej inwestycji program kulturalno-turystyczny Starego Zamku i kompleksu Habsburgów poszerza się o widowiska i spektakle typu „światło dźwięk", odbywające się na dziedzińcu zamkowym lub w parku.

Do programu zwiedzania Starego Zamku wraz z przewodnikiem włączono również Park Habsburgów wraz z Domkiem Chińskim, gdzie turyści mogą wypić oryginalną herbatę, obcując z dziełami sztuki plastycznej.

Organizowane przewozy powozami wraz z przewodnikiem po zrewitalizowanym Parku Habsburgów są ściśle powiązane z programem zwiedzania, który obejmuje: historię Starego Zamku, Pałacu Habsburgów, Domku Chińskiego, historię miasta Żywca oraz jego związki z rodzinami właścicieli, szczególnie Komorowskich i Habsburgów.

Organizowane są również przedstawienia teatralne i spektakle de l`artè prezentujące scenki teatralne odwołujące się do historii tego obiektu, włączone do programu zwiedzania kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów.

W ramach programu planowana jest popularyzacja typowych aranżacji z minionych epok - wykonywanie zdjęć z postaciami w historycznych strojach, mini-scenki historyczne a jego celem będzie prezentacja historii Żywca od czasów Komorowskich do czasów Habsburgów.

Miasto coraz bardziej rozbudowuje bazę noclegową, która z roku na rok jest coraz większa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena