Kulka to miejsce niezwykle urokliwe i urzekająca przyroda, miejsce wytchnienia nad jeziorem Łęsk. Kulka to przepiekny rezerwat przyrody w województwie warmińsko-mazurskim (30 minut samochodem od Szczytna). 

Data dodania: 2012-05-09

Wyświetleń: 1447

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kulka to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie powiatu Szczytno, pośród 6 istniejących tam rezerwatów przyrody: "Galwica", "Sołtysek", "Kulka", "Małga", "Dęby Napiwodzkie", "Pupy". Rezerwat Kulka został utworzony w 1955 roku celem zachowania fragmentu lasu flory pontyjskiej (stepowej) i roślin chronionych. Trzeba jednak podkreślić, że rezerwat „Kulka” nie jest stepem, lecz jedynie miejscem występowania skupisk roślinności stepowej (w zasadzie powinien być sklasyfikowany jako rezerwat florystyczny). Na terenie Kulki występują rośliny takie jak: sasanka łąkowa, sparceta piaskowa, driakiew żółtawa, pięciornik piaskowy, gorycz pagórkowy, groszek czerniejący, ciemiężyk białkowy. W Kulce występuje dzika zwierzyna i dzikie ptactwo.

Kulka leży nad przepięknym polodowcowym jeziorem typu rynnowego: Łęsk. Jezioro Łęsk zaliczone jest do 1 klasy czystości. Można w nim spotkać następujące gatunki ryb: sieję, leszcza, karpia, szczupaka, lina, suma, węgorza, miętusa, okonia, sandacza. Występują również raki. Na jeziorze obowiązuje całkowita strefa ciszy. Jezioro otoczone jest lasem i naprawdę urzeka swoim urokiem.

W Kulce znajduje się również baza nurkowa "Joanna". Ośrodek położony jest nad samym jeziorem. Ośrodek prowadzi szkolenia nurkowe. 

Kulka to nie tylko miejsce dla dorosłych, to również wspaniała baza turystyczna dla dzieci. Na terenie rezerwatu Kulka znajduje się ośrodek kolonijno-wypoczynkowy "Kulka". Tutaj dzieci i młodzież mogą urzeczywistnić swoje marzenia. 

Ośrodek kolonijny "Kulka" dysponuje własną plażą z pomostem nad jeziorem Łęsk, specjalnym torem quadowym, mostem linowym, strzelnicą, boiskami do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki oraz placem zabaw dla dzieci. To w nim dzieciaki mogą przeżyć niesamowite przygody. Kolonie i obozy w Kulce należą do jednych z najciekawszych imprez w kraju.

Kulka to przepiękne miejsce, które zaskakuje, urzeka, zaciekawia i intryguje.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena