Pantomogram jest panoramicznym zdjęciem rentgenowskim twarzoczaszki. Zdjęcie to ma różne zastosowania, ale najczęściej wykorzystywane jest w diagnostyce stomatologicznej. Kiedy się przydaje?

Data dodania: 2010-01-13

Wyświetleń: 3816

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Między innymi zawsze wtedy, gdy planujemy wszczepić implanty, ale to zaledwie jedna z możliwości.

Pantomogram jest bardzo uniwersalny bo widać na nim jednocześnie wszystkie zęby i wszystkie okoliczne tkanki. Diagnozowanie chorób aparatu zębowego i przyzębia staje się dzięki niemu banalnie proste, choć oczywiście zdjęcie to nie wszystko - ważna jest też jego interpretacja (odczyt) dokonywana przez lekarza.

Kiedy przydaje się pantomogram?

W planowaniu implantacji dzięki pantomogramowi można ocenić jakość tkanki kostnej tj. zmierzyć wymiary kości, w której mają zostać umieszczone implanty, ewentualnie zaplanować plastykę kości tj. leczenie polegające na podniesieniu dna zatoki szczękowej lub zabieg tzw. sterowanej regeneracji kości.

Pantomogram przydaje się w leczeniu chirurgicznym, w sytuacjach w których konieczna jest ocena stanu i położenia zębów zatrzymanych. Z zalet pantomografii korzysta też ortodoncja w przygotowaniu do leczenia ortodontycznego i w planowaniu tego leczenia oraz protetyka odpowiednio w przygotowaniu i planowaniu leczenia protetycznego.

Stomatologia ogólna posługuje się pantomogramem w wykrywaniu niewidocznych z poziomu jamy ustnej zmian próchniczych, w diagnozowaniu chorób przyzębia (tkanek miękkich) takich jak torbiele i nowotwory, poza tym zdjęcie pantomograficzne jest nieocenione w leczeniu stomatologicznym dzieci i w rozpoznawaniu wad rozwojowych zębów i przyzębia.

Czy wykonanie pantomogramu boli?

Akurat tego badania nie należy się obawiać, bo nie jest ani bolesne, ani nie grozi żadnym dyskomfortem w trakcie. To zwyczajne badanie radiologiczne wykonywane niezwykłym aparatem.

W trakcie badania pacjent siedzi, bądź staje przy tzw. kolumnie pantomografu, a część wykonująca prześwietlenie przesuwa się wokół jego głowy. Dzięki zastosowaniu techniki cyfrowej obraz twarzoczaszki niemal natychmiastowo pojawia się na monitorze aparatu. Technologia cyfrowa pozwala też na znaczne zredukowanie dawki emitowanego promieniowania, wykonanie takiego zdjęcia nie grozi żadnymi powikłaniami.

Przeciwwskazania

Zdjęć pantomograficznych (podobnie jak innych zdjęć rentgenowskich) nie wykonuje się jedynie u kobiet w ciąży.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena