Pociągał za sobą innych. Sprawnie organizował pracę, umiał zadbać o właściwą atmosferę i załagodzić konflikty, a na końcu ocenić i zweryfikować efekty działań. Wyróżniał się zdolnościami interpersonalnymi. Był managerem prawie doskonałym. Jednak był jeszcze jeden aspekt o którym Krzysztof zapomniał...
Dlaczego tylko nieliczni managerowie stają się wybitnymi liderami i co tak naprawdę pociąga ludzi do pracy?
Dobrym managerem i prawdziwym liderem będzie tylko osoba będąca dobrym managerem samego siebie. Dlatego rozwój osobisty jest podstawą dla managera, który chce być przywódcą. Idzie nie tylko o osobowość czy umiejętności, ale przede wszystkim charakter. Często pisze i mówi się o wizerunku, planowaniu, organizowaniu, zarządzaniu czasem, motywowaniu, umiejętnościach sprzedażowych, kontroli i wielu innych niezbędnych managerowi umiejętności. Nie chcę umniejszać ich wartości, bo są to bardzo ważne elementy, ale nie są to rzeczy, które pociągają ludzi do pracy z liderem. To nie planowanie, mistrzowska organizacja czy perfekcyjne zarządzanie czasem inspirują. Jako manager i lider powinieneś zdawać sobie z tego sprawę.
Jaki jest klucz do ponadprzeciętnych osiągnięć managera?
To co naprawdę pociąga ludzi do pracy z liderem to jego charakter i zasady - jego wewnętrzna siła. Jeżeli lider jest prawdziwy, autentyczny ludzie będą chcieli z nim pracować. Jeżeli lider wypracuje standardy obowiązujące w jego zespole ludzie będą się do niego „lepić" i nie będą chcieli go opuścić. Nie będzie musiał stosować tzw. „technik motywacyjnych" często sztucznych i powierzchownych, a na dłuższą metę szkodliwych metod.
Zapomniany sekret największych liderów biznesu
Nie idzie wcale o wygląd czy tzw. zachowanie. Idzie raczej o sposób bycia, usposobienie, spójność, zasady, przekonania moralne o tzw. szlachetny, niezłomny charakter i silną wolę. Potrzeba dużo pracy aby wypracować w sobie spójną osobowość, ale powinno to być priorytetem dla managera poważnie traktującego swoją karierę. Wielu managerów nie dostrzega potencjału i prawdziwej wartości swoich pracowników czy współpracowników, bo nie ma całościowego zrozumienia ludzkiej natury. Człowiek to ciało, umysł, serce i duch. Najlepsi liderzy wiedzą o tym bo sami rozwijają wszystkie te sfery i dlatego inspirują zespół do tego samego. Jak twierdzi Stephen Covey - czołowy światowy specjalista w dziedzinie podnoszenia efektywności działania - każdy człowiek chce być dobrze traktowany i mieć możliwość wykorzystywania wszystkich elementów swojej natury. Jeżeli pominie się którąkolwiek z tych czterech sfer uprzedmiotawia się osobę. A co robi się z przedmiotami żeby je motywować? Trzeba je kontrolować, kierować nimi i np. stosować metodę kija i marchewki. Tylko członek zespołu który twórczo wykorzystuje swoje możliwości (umysł), dostaje uczciwe wynagrodzenie (ciało), jest traktowany uprzejmie (serce) i ma osobisty wkład w rozwój organizacji (duch) będzie angażował się w pracę zespołu.
Jak podnieść jakość pracy twojego zespołu?
Manager dojrzały całkowicie odrzuci model kija i marchewki (system kar i nagród) na rzecz zarządzania opartego na etycznych zasadach i jasnych standardach działania. (niedawno powstała świetna książka Roberta Kroola nt. Standardów Kierowania Zespołem Handlowym - polecam). Takie zarządzanie będzie skuteczne i spowoduje sukces lidera i jego grupy. Lider, który wypracuje w sobie tzw. szlachetny charakter i dodatkowo rozwinie umiejętności techniczne stanie się wybitny. Jeżeli jednak manager opanuje umiejętności techniczne, ale odrzuci pracę nad charakterem -czeka go porażka.