0 głosów

Oba pojęcia takie jak talizman i amulet są bardzo często mylone a ich zastosowanie i działanie nie jest takie same. Amulety tworzono dla ochroniony przed mocami zła, duchami. Talizman miał przyciągać szczęście.

Moc amuletu związana była z wyrytymi znakami ochronnymi, które miały właściciela chronić przed złymi mocami, duchami a nawet bronić przed opętaniem. Każdy amulet miał swoje zadanie ochronne i sporządzano go w ściśle określonej porze z zachowaniem pewnych procedur, które nadawały jemu odpowiedniej mocy ochronnej. Amulety tworzono z metalu oraz kamieni półszlachetnych i takim przykładem może być moc ochronna agatu, który powstaje w procesie zastygania lawy wulkanicznej. Agat występuje w Polsce na Dolnym Śląsku a także Brazylii, Indiach, Urugwaju, Rosji, Czechach. Kamień ten uważano za obdarzony wyjątkową mocą ochronną a także uzdrawiającą. Wykonywano z agatu amulety bransolety i figurki. Bardzo często łączono agaty o różnym zabarwieniu i osobnym ochronnym znaczeniu w układy ochronne lub na jednym z nich umieszczano znaki ochronne, które były przeznaczone tylko dla danej osoby. Amulet tworzony był z wielką pieczołowitością dla osoby zamawiającej, ponieważ wierzono, że każdy amulet noszony przy sobie posiadać będzie duszę osoby, która będzie go nosić. Amulet traktowano z szacunkiem i strzeżono jak drogocenny skarb.

Widzimy tutaj silny znak ochronny składający się z ośmiu run algiz] które rozmieszczone są na planie okręgu. Runiczny krąg może być umieszczony w dowolnym wnętrzu mieszkania lub domu jak i na zewnątrz budynku. Runiczny krąg chroni w ten sposób przed klątwami niepowodzenia nie tylko pomieszczenie, ale i osoby w nim przebywające.

Talizmany inaczej niż amulety miały przynosić szczęście osobie, która weszła w posiadanie talizmanu. Powszechnie uważano, że talizmany „kumulują” kosmiczną energię i przekazują ją właścicielowi, dlatego nosząc talizman można się było spodziewać szczęśliwych przypadków, zdarzeń i uśmiechu losu. Moc działania talizmanu pochodziła z materiału, jaki został użyty do jego wykonania, lecz bardzo często talizman nabierał niepowtarzalnej mocy, gdy osoba, która go posiadała wierzyła w jego moc sprawczą.

Talizmany miały przyciągać szczęście i powodzenie, ale najbardziej ceniono takie które były wykonane i działały na wybraną strefę życia np.:

1.znalezienie idealnego partnera

2.powodzenie wśród płci przeciwnej

3.zdobycie pracy

4.kariera zawodowa

5.bogactwo

6. powodzenie w miłości

Talizman to najczęściej drobny naturalny przedmiot magiczny lub sigil (pieczęć) mający przynosić właścicielowi szczęście.  Talizmany przygotowywano przez wiele dni a czasem nawet tygodni, dlatego ich moc była duża. Obecnie talizmany można kupić na każdych niemal targach ezoterycznych niemniej jednak najwartościowsze są te, które są wykonane na indywidualne zamówienia. Wiedziano dawnej, że wszelkie czynności podczas tworzenia talizmanu mają swój czas i miejsce, dlatego należało ich ściśle przestrzegać, dlatego ważna była faza księżyca oraz godzina, w której talizman „nabierał swojej duszy”.

Agata Bednarska

 

Licencja: Creative Commons