Zapewne Ty również myślisz o osiągnięciu w życiu jakiegoś sukcesu. Zamin jednak to się stanie musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on właściwie jest dla Ciebie. Jednakże nie możesz przy tym patrzeć na osiągnięcia innych, ani utarte wyobrażenia o sukcesie. Poświęć trochę czasu na zdefiniowanie sukcesu dla Ciebie.

Data dodania: 2009-12-29

Wyświetleń: 2220

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spotykam wiele osób, które wciąż mówią o odniesieniu sukcesu w swoim życiu. Za każdym razem, gdy pytam ich o rodzaj sukcesu, uzyskuję różne odpowiedzi. Dlatego śmiało mogę stwierdzić, że sukces to bardzo indywidualne podejście. Jest on przeznaczony dla każdego, lecz każdy postrzega go inaczej. Określony sukces może być w oczach jednej osoby czymś wielkim, lecz w oczach innej czymś normalnym. Nie ma możliwości dokładnego sklasyfikowania sukcesu. Aby go zdefiniować konieczne jest zagłębienie się w siebie i odnalezienie odpowiedzi we własnym sercu.

Ludzie, którzy osiągnęli sukces, żyli wcześniej wizją, którą najpierw wypracowali w swoim wnętrzu. Co więcej, widzieli siebie już po zrealizowaniu swojego założenia. Wiele razy pytano mnie: „Ale po co mam udawać, że osiągnąłem już cel, jeżeli jeszcze nawet nie zacząłem?" Wspólną cechą ludzi sukcesu zawsze była wcześniejsza wizja przyszłości. Ta unikalna wizja jest dla każdego inna. Sukcesem może być osiągnięcie idealnego zdrowia do końca życia, zdobycie stałego bogactwa, czy stanięcia na czele wielkiej korporacji. Ale sukcesem może być również poranne pięć minut dla zdrowia, zarobienie sto złotych więcej, czy stanie się lepszym pracownikiem. Kiedyś usłyszałem od jednego człowieka zapewnienie o zamiarze odniesienia wielkiego sukcesu w postaci objęcia stanowiska dyrektora w firmie, w której pracował. Kiedy spytałem o plan działania w tym kierunku, nie dostałem konkretnej odpowiedzi. Od kilku lat osoba ta pracuje w innej firmie.

Często ludzie chcąc coś osiągnąć, nie wiedzą dokładnie co przyczyni się do zrealizowania celu. Przykładowo: kiedy chcesz wejść na szczyt góry, wiesz dokładnie co ze sobą zabrać , jak się ubrać i co najważniejsze wyznaczyć konkretny szczyt. Wiesz też którym szlakiem pójść i ile mniej więcej czasu powinno to zająć. Zauważmy, że osiągnięcie wielkich celów jest sumą małych kroków. Kiedy jednak bierzemy się za osiąganie swojego marzenia, zbyt mało czasu poświęcamy na przygotowania i planowanie. Chcemy osiągnąć to w krótkim czasie. Zachowujemy się wówczas jak turysta wchodzący na wielką górę, bez jakiegokolwiek planu. Wątpliwe jest czy znajdzie odpowiedni szlak i czy dojdzie na szczyt o sensownej porze. Dlatego jeżeli chcemy osiągnąć swój sukces zaplanujmy go dokładnie, drobiazgowo i dajmy sobie czas na jego realizację. Kiedyś usłyszałem mądrą poradę: „Osiąganie sukcesu jest jak stanie w kolejce sklepowej. Jeżeli nawet jesteś w niej ostatni, przyjdzie czas, że będziesz pierwszy. Tylko stój w tej samej kolejce". Jeżeli nasz sukces ma już konkretnie wyznaczoną postać, trzymajmy się jej i kroczmy do przodu.

Skąd będziesz wiedział, że osiągnięcie danej rzeczy to Twój sukces?

Poznasz to po własnej satysfakcji. Jeżeli np. zaplanowałeś swój sukces w postaci pięknego samochodu, wiadomym jest, że uznasz cel jako osiągnięty, gdy wyruszysz w pierwszą podróż wymarzonym autem. Człowiek jednak jest tak skonstruowany, że ta satysfakcja może trwać tylko jakiś czas. Pojawia się wówczas kolejny cel, chociażby w postaci innego, lepszego pojazdu. Dlatego można stwierdzić, że osiągnięcie jednego sukcesu jest krokiem do osiągania następnych. Jeden sukces poprzedza kolejny. Kiedy już go osiągniemy, cieszmy się, lecz nie schodźmy na manowce i wyznaczajmy kolejne zadanie.

Moja własna definicja sukcesu jest następująca:

„Sukces to osiągnięcie wyznaczonego celu, który jest początkiem większego przedsięwzięcia."

Licencja: Creative Commons
0 Ocena