Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób rzeczoznawca majątkowy Wrocław dokonuje wyceny nieruchomości? Być może korzystaliście już z ich usług i bardzo zaciekawiły was metody dokonywania wycen mienia nieruchomego. Wyceny nieruchomości dokonuje się w celu ustalenia wartość rynkowej, katastralnej bądź też odtworzeniowej.

Data dodania: 2009-12-26

Wyświetleń: 3271

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

FELIETON

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób rzeczoznawca majątkowy na przykład we Wrocławiu dokonuje wyceny nieruchomości? Być może korzystaliście już z ich usług i bardzo zaciekawiły was metody dokonywania wycen mienia nieruchomego. Wyceny nieruchomości dokonuje się w celu ustalenia wartość rynkowej, katastralnej bądź też odtworzeniowej. Wycena katastralna jest ustalana po wprowadzeniu podatku katastralnego. Podatek ten z kolei jest zależny od wartości wycenianej nieruchomości. Wartość rynkowa nieruchomości jest określana dla mienia, które ma być przedmiotem kupna – sprzedaży. Wycena nieruchomości  określająca wartość odtworzeniową jest przeprowadzana dla mienia, które z różnych względów nie może być przedmiotem obrotu.


Każda wycena nieruchomości poprzedzona jest dokładną analizą aktualnego rynku nieruchomości. Bierze się tutaj pod uwagę wiele czynników. Jest to między innymi zakres uzyskiwanych wartości. Mogą to być stawki czynszowe bądź też warunki na jakich zawierane są transakcje.


Do określenia dokładnej wartości rynkowej interesującego nas mienia możemy użyć kilku metod. Tutaj opiszę jedną z nich, czyli podejście porównawcze. Stosowanie tej metody polega na rozeznaniu się w cenach uzyskiwanych przez podobne nieruchomości w danej okolicy. Metoda podejścia porównawczego jest bardzo często stosowana przez rzeczoznawców majątkowych. Dzieli się ją na trzy pod – metody. Porównywania parami. Korygowania ceny średniej. Analizy statystycznej rynku.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena