Szacuje się, że każdego roku w Europie umiera 700 000 osób z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Bardziej wstrząsające są te statystyki uwzględniając fakt iż 75% z nich nie musiało wcale umrzeć...

Data dodania: 2009-12-05

Wyświetleń: 1859

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

75% osób umarło tylko dlatego, że w ciągu pierwszych 5 minut od zatrzymania akcji serca nikt nie wdrożył tych najprostszych czynności ratujących ludzkie życie.

W Polsce wiedza i umiejętności dotyczące chociażby prowadzenia masażu serca pozostawiają bardzo wiele do życzenia. W naszym kraju śmiertelność osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia wzrasta nawet do 95%.
Dlatego tak bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wdrożenie prawidłowego zachowania w sytuacjach realnego zagrożenia. Naukę pierwszej pomocy oraz sprawnego alarmowania można rozpocząć już w przedszkolu. Dostosowując w odpowiedni sposób tematykę i sposób prowadzenia zajęć, pierwszej pomocy może nauczyć się każdy.
Na rynku aż roi się od prywatnych firm prowadzących kursy pierwszej pomocy. Decydując się na skorzystanie z ich usług należy przede wszystkim brać pod uwagę doświadczenie instruktorów, stan techniczny sprzętu oraz cenę. Pamiętajmy że tego typu szkolenie może prowadzić osoba odpowiednio do tego przygotowana czyli licencjonowany ratownik medyczny, pielęgniarka systemu lub lekarz systemu. Tylko oni mogą wystawić nam pełnoprawne zaświadczenie poświadczające iż ukończyliśmy kurs pierwszej pomocy honorowane przez wszystkie instytucje.
Polacy niestety nie mają jeszcze tej świadomości, że ważniejsze od papierka jest posiadanie tych najprostszych umiejętności, które mogą uratować życie drugiej osoby. Pozostaje mieć nadzieję, że przy tak łatwym dostępie do firm prowadzących kursy pierwszej pomocy sami nabiorą chęci do nauki a nie będzie ich do tego zmuszał znowelizowany kodeks pracy i wystraszony kontrolną dyrektor firmy.

Pamiętaj, że kurs pierwszej pomocy może uratować życie Tobie i Twoim bliskim!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena