Czy kiedykolwiek stanąłeś w sytuacji, kiedy ktoś z Twoich bliskich potrzebował pomocy? Czy byłeś kiedyś świadkiem wypadku? Czy jesteś pewien, że będziesz potrafił zareagować w odpowiedni sposób?

Data dodania: 2009-05-30

Wyświetleń: 2616

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Być może kiedyś zdarzyło Ci się być świadkiem wypadku - jeśli zareagowałeś prawidłowo i udzieliłeś poszkodowanym fachowej pomocy to prawdopodobnie tylko dlatego, że wcześniej ktoś Cię tego nauczył.
Nie łudźmy się. Nikt nie urodził się z umiejętnością działania w warunkach zagrożenia. Umiejętność sprawnego udzielania pierwszej pomocy to wiedza której nie zdobędziesz czytając książki, oglądając programy telewizyjne itd. Jedyną możliwością zdobycia realnych umiejętności jest kurs pierwszej pomocy.
Dlaczego właściwie powinieneś, drogi czytelniku, nabyć taką umiejętność?
Wyobraź sobie sytuację w której komuś z Twoich bliskich przydarzy się w Twojej obecności nieszczęśliwy wypadek... Czy będziesz się czuł dobrze ze świadomością, że zrobiłeś wszystko co potrafiłeś, czyli... nic? Nie ma nic gorszego niż poczucie bezradności, poźniej dochodzą do tego wyrzuty sumienia i jest już tylko gorzej.
Myśląc nieco egoistycznie - czy nie chciał byś aby Twoi bliscy potrafili uratować Twoje życie, kiedy będzie ono zagrożone?
Niestety nie każdy odczuwa potrzebę odbycia szkolenia z pierwszej pomocy . Na szczęście prawo wychodzi nam na przeciw i z jednej strony straszy Kodeksem Karnym, który za nieudzielenie pierwszej pomocy osobie, która tego wymaga przewiduje karę 3 lat pozbawienia wolności. Z drugiej zaś strony obliguje niektóre grupy do nauki.
Od dawna znany jest obowiązek szkoleń z pierwszej pomocy prowadzonych w ramach kursu na prawo jazdy. Ostatnio głośnym był też obowiązek przeszkolenia w każdej firmie pracownika odpowiedzialnego za wykonywanie tych czynności.
Jaki przyniesie to skutek - czas pokaże. Mam jednak nadzieję, że z czasem ludzie odkryją, że koszt szkolenia w porównaniu do tego co zyskują jest niewspółmiernie mały.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena