Poszukiwanie pracy i udział w rekrutacji to dla wielu z nas trudne zadanie. Już na etapie tworzenia dokumentów - CV i listu motywacyjnego, możemy popełnić błędy, które zdyskwalifikują nas w procesie rekrutacji. Jeśli nie mamy doświadczenia w pisaniu dokumentów aplikacyjnych, warto poznać najpierw kilka zasad ich tworzenia.

Data dodania: 2009-11-09

Wyświetleń: 2732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Startując na rynku pracy najczęściej nie mamy jeszcze solidnej wiedzy o tym jak napisać dobre CV czy list motywacyjny na aplikowane stanowisko. O tym jak te dokumenty przygotować wiedzy szukamy często w internecie - a ten w informacje jest nader bogaty.

Typowym krokiem jest więc odszukanie w internecie wzorów dokumentów wymaganych przez pracodawców i... skopiowanie ich. Tak, szablony CV i LM są niestety często powielane nie tylko w sensie stylistycznym i graficznym, ale przede wszystkim merytorycznym. To duży błąd, gdyż zależnie od posiadanego doświadczenia i stanowiska na które aplikujemy nasze dokumenty powinny być dopasowane do sytuacji. Wzór ma nam służyć tylko za przykład poprawnie przygotowanego dokumentu, w oparciu o który przygotujemy własny!

Ubocznym efektem powyższego stanu, jest powszechna sytuacja gdy rekrutujący czytając kolejne listy motywacyjne odczuwa swoiste "deja vu", gdyż każdy kolejny dokument jest łudząco podobny do poprzedniego. Przeciętna rekrutacja pracowników w naszym kraju, to dziesiątki, a nierzadko i setki dokumentów - jeśli Twoje nie będzie się wyróżniać z tłumu "kopistów", nie masz szans zostać zauważonym!

Efektywne wykorzystywanie wzorów dokumentów

Powyższe nie oznacza, że wzory CV czy LM to najgorsze zło i należy ich unikać. Jeśli nie znasz zasad tworzenia tych dokumentów - jak najbardziej warto się zapoznać z kilkoma przykładami.

Wykorzystać możesz schemat - układ dokumentu, oczekiwane informacje, styl, ale nie przepisuj niczego słowo w słowo! Twoja aplikacja powinna być unikalna i wyróżniać się spośród innych - inaczej zginiesz w dziesiątkach konkurencyjnych ofert.

Dobre CV

Pisanie CV jest wbrew pozorom proste. Pobierz kilka wzorów tego dokumentu z sieci, aby zapoznać się z ogólnym jego układem i potrzebnymi danymi.

CV podziel na sekcje - kolejno mogą to być: 
- dane osobowe
- doświadczenie
- edukacja

Twoje dane osobowe mają za zadanie przede wszystkim umożliwić kontakt z Tobą - umieść tu te, które uznasz za stosowne (niekiedy wystarczy nawet nr telefonu). Stosowanie rozbudowanych form (pełne dane adresowe, 2 adresy e-mail itp.) nie zawsze ma sens, choć znów nie warto być zbyt enigmatycznym, bo może to zostać źle odebrane.
Nie wpisuj tu nic nt. swojego wyznania, czy stanu cywilnego - jeśli te kwestie będą istotne, omówicie je już na rozmowie.
Zdjęcie - jeśli uznasz za stosowne i posiadasz legitymacyjne - możesz dodać. Pomoże Cię ono skojarzyć na późniejszej rozmowie kwalifikacyjnej. Zdjęcia „nieoficjalne" - np. w stroju plażowym - bezwzględnie odpadają! Lepiej wtedy ten element pominąć niż narazić się na śmieszność.

Doświadczenie - tu opisz spiętą w ramy czasowe („od-do") dość dokładnie, ale zwięźle swoją historię pracy. Na początku kariery możesz tu opisać projekty akademickie, czy inne ciekawe, niekoniecznie komercyjne projekty. Warto dodać też parę słów o efektach tych prac.

W sekcji Edukacja umieść tu informację o uczelni i kierunku studiów oraz ukończone kursy i szkolenia. Szkołę średnią (a tym bardziej podstawówkę!), o ile nie była jakaś wyjątkowa - np. za granicą, możesz pominąć. 
Szkolenia i dodatkowe kursy są wbrew pozorom bardzo ważnym elementem tej sekcji - często mówią dużo o kandydacie - postaraj się więc, żeby można było wpisać tutaj coś więcej niż tylko szkołę. Z drugiej strony uważaj, żeby miały one związek ze stanowiskiem na które aplikujesz - kurs obsługi wózka widłowego nie da Ci przecież żadnych punktów, jeśli aplikujesz na stanowisko np. marketingowca.

Zamieszczenie powszechnie stosowanej notki o zezwoleniu na przetwarzanie danych osobowych z punktu prawa nie jest wymagane, jednak powszechna nieświadomość tego faktu sugeruje jednak - dla świętego spokoju - dodać ją na końcu dokumentu.

Dobry list motywacyjny

List motywacyjny to element nie zawsze wymagany - jeśli w rekrutacji nie określono konieczności jego dostarczenia - możesz go sobie podarować.
Jeśli wymóg postawiono - postaraj się nie opierać wyłącznie na wzorach dostępnych w internecie (tu kopiowanie jest już naprawdę zdradzieckie!), skup się za to na oryginalności
Na jednej (maks. dwóch) stronie opisz zwięźle kolejno swoją historię doświadczeń, posiadane umiejętności i swoją wizję pracy na aplikowanym stanowisku. Powiedz potencjalnemu pracodawcy, dlaczego właśnie Ciebie miałby wybrać i co zyska zatrudniając Cię. Staraj się nie powielać zbyt mocno informacji dostępnych już w CV - dąż raczej do ich uzupełnienia.

Gdy już się uda - i Twoja nieszablonowa aplikacja przejdą przez gęste sito rekruterów, czeka Cię kolejny etap - rozmowa kwalifikacyjna. Ale to już temat na kolejny artykuł - zapraszam wkrótce!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena