Dobra jakość w bardzo przystępnej cenie, mnóstwo gadżetów i komplikacji, wytrzymałość, odporność na wstrząsy i parę innych zalet - takie są zegarki Casio, produkt mistrzów miniaturyzacji.

Data dodania: 2009-10-27

Wyświetleń: 2024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zanim pojawiły się miniaturowe elektroniczne perełki produkty Casio również bywały ogromne, ale to jedynie pierwszy krok na drodze do doskonałości. Dzisiejsze zegarki Casio bardziej przypominają organizery i wieloczynnościowe kombajny niż typowe zegarki, a to, że mimo to zegarkami pozostają przyczynia się jedynie do ich popularności. Jednak nie o zegarkach organizerach chciałam opowiedzieć, bo tym co wywołało prawdziwą rewolucję na rynku były z jednej strony proste, funkcjonalne i tanie zegarki klasyczne oraz kultowe Casio G-Shock'i.

Klasyka w wykonaniu Casio
Zegarki Casio TripleEasy zaprzeczają twierdzeniu jakoby firma skupiała się na gadżetach. Bynajmniej. To proste modele pozbawione komplikacji, w którym nacisk kładzie się na podstawową funkcjonalność zegarka: odmierzanie i wskazywanie czasu.
Klasyczne produkty firm japońskich zmusiły branżę zegarmistrzowską do sporego wysiłku, przegrupowań i konsolidacji większości przedsiębiorstw. Dziś mówimy raczej o grupach kapitałowych niż poszczególnych firmach. Zegarki Casio w przeciwieństwie do znanych marek europejskich są wyjątkowo tanie, a przy tym zachowują bardzo wysoką jakość i niezawodność. Nic dziwnego, że stojąc przed wyborem zegarka więcej osób zdecyduje się na tani model znanej marki (taką jest niewątpliwie Casio) niż model firmy z tradycjami w cenie dwukrotnie bądź trzykrotnie wyższej.
O klasę wyżej od najprostszych klasyków są modele sportowe nawiązujące do wzorców klasycznych. Takie kolekcje jak Edifice czy Lineage doskonale wpisują się w kilka trendów. I znowu na ich podstawie możemy pokusić się o stwierdzenie, że większą popularność zdobędą sobie modele uniwersalne niż wyspecjalizowane.
A wydaje się, że to właśnie o popularność, powszechność i łatwy dostęp do zegarków chodzi firmie Casio.

Zegarki sportowe Casio
Kolekcje tych zegarków można by wymieniać w nieskończoność, począwszy od Waveceptor'ów, poprzez Pathfindery po... G-Shock'i.
Przyjrzyjmy się bliżej G-Shock'om.
Zegarki Casio G-Shock pojawiły się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Koncepcje twórców tej, obecnie bardzo różnorodnej linii zegarków, skupiały się na osiągnięciu jednego celu - stworzeniu zegarka, który wytrzyma wszelkie możliwe ekstrema.
Prototypy pierwszych G-Shock'ów zrzucano z dachów, obijano, zanurzano w wodzie i innych płynach, testowano w najdziwaczniejszy sposób po to, by osiągnąć założone wcześniej parametry wytrzymałości i .. dzisiejszą doskonałość.
Zegarki Casio G-Shock nie od razu zdobyły sobie popularność, graniczącą w wielu przypadkach z uwielbieniem dla marki, ale przemyślane kampanie marketingowe zrobiły swoje. Tak narodziła się legenda marki.
Pierwsze zegarki Casio G-Shock stworzono dla mężczyzn, ale też odpowiednio szybko pomyślano o kobietach. Efektem jest linia zegarków damskich, Baby-G stworzona dla młodych (choć niekoniecznie), aktywnych i wymagających kobiet. Jaskrawe i pastelowe modele Baby-G robią furorę wśród nastolatek, a zegarki bardziej stonowane i o nieco dyskretniejszym designie doskonale sprawdzają się na co dzień: w domu, w czasie spotkań towarzyskich i w pracy.
Tradycyjne G-Shock'i charakteryzują się sportowym, niemal pancernym designem. Nie wszystkim to odpowiadało, w związku z czym Casio ponownie wyszło naprzeciw upodobaniom klientów tworząc linię G-Club - niemal klasyczne G-Shocki dla mężczyzn.

Dziś kolejne premiery zegarków Casio wywołują sporo emocji, zwłaszcza wśród fanów, którzy za dobry zegarek mistrzowskiej klasy są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Część modeli ma już zresztą wartość kolekcjonerską, co zaprzeczałoby twierdzeniu jakoby zegarki Casio były zegarkami zbyt pospolitymi, zbyt tanimi i zbyt dostępnymi by mogły zasługiwać na większą uwagę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena