Umiejętność pisania i tzw. "lekkie pióro" to nie tylko kwestia talentu. Można nauczyć się konstruowania dobrych tekstów. Istnieją specjalne ćwiczenia i techniki ułatwiające osiągnięcie sprawności w pisaniu.

Data dodania: 2009-10-20

Wyświetleń: 5174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim: czytanie

Żeby nauczyć się pisać, trzeba... czytać. Jak najwięcej przeróżnych publikacji, przy czym nie mogą być to tylko np. proste artykuły prasowe. Ważne, by sięgać po różnorodną literaturę, poradniki, opracowania teoretyczne, prasę branżową. Czytanie daje inspirację do tworzenia własnych tekstów, poszerza zasób słownictwa, dostarcza wzorców budowania zdań, argumentowania. Szczególnie ważne jest czytanie tekstów podobnych do tych, które chcemy sami tworzyć, np. początkujący autor literatury fantastycznej powinien czytać dużo pozycji z tego gatunku.

Ćwiczenie czyni mistrza

Czym więcej ćwiczymy, tym większą sprawność osiągamy w budowaniu zdań. Warto ćwiczyć choćby poprzez pisanie postów na foryum, e-maili, bloga, albo dziennika. Ważne, by robić to systematycznie. Teksty nie muszą być długie, ale powinny wnosić coś nowego, jakieś błyskotliwe sformułowanie, grę słowną, ciekawą fabułę, humor. Możliwości jest bardzo wiele, choćby w samym Internecie.

Krytyka wzbogaca

Aby się rozwijać jako autor tekstów, trzeba mieć świadomość, jakie błędy się popełnia. Trudno je zauważyć samemu, dlatego warto poddać się krytyce - zaprezentować swoje teksty internautom, np. na forach, brać udział w konkursach, wypowiadać się w dyskusjach branżowych, a nawet rozpocząć współpracę z gazetą branżową.

Ciągła praca

Nie wystarczy raz osiągnąć sprawność w pisaniu i spocząć na laurach. Umiejętność tę trzeba nieustannie ćwiczyć - jeżeli nie będziemy jej używać, zaniknie. W zamian otrzymujemy coś bardzo cennego. Osiągamy stan, w którym pisanie przestaje być ciężką pracą, a staje się przyjemnością i źródłem satysfakcji. Okazuje się, że dzięki wyobraźni i umiejętności "ubrania" jej w słowa możemy przeżyć fascynującą przygodę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena