Rozmowa z doradcą kredytowym Panią Moniką Duda.
Masz kilka kredytów gotówkowych na bieżące potrzeby swojej rodziny, dokonywałeś zakupów ratalnych np. sprzętu AGD czy RTV, a kredyty na Twoich kartach zostały wykorzystane do maksimum.

Data dodania: 2009-10-13

Wyświetleń: 2570

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Łączna rata wszystkich zobowiązań zaczyna przekraczać Twoje możliwości finansowe nie czekaj kredyt konsolidacyjny został stworzony właśnie dla Ciebie.

Od kiedy zajmuje się Pani doradztwem kredytowym?
Doradztwem kredytowym zajmuje się już od 2002 roku, przez te lata spotykałam się z bardzo różnymi sytuacjami/problemami z dziedziny kredytów, niejednokrotnie wynikają one ze zbyt dużej ilości klientów przypisywanych w bankach do jednego konsultanta przez co nie może on poświęcić odpowiedniej ilości czasu na objaśnienia i zagłębienie się w sytuacje jednostkowego klienta. Po to właśnie banki współpracują z doradcami, którzy mają na celu objaśnienie wszystkich niejasności oraz pomoc w dokonaniu korzystnego dla nich wyboru.

Co to właściwie jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt którego głównym celem jest połączenie kilku kredytów w jeden przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty co powoduje niejednokrotnie bardzo znaczne obniżenie miesięcznych zobowiązań i ułatwia terminowe wywiązywanie się z płatności wobec banku.

Kiedy konsolidacja ma sens?
Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego ma sens jedynie wtedy, gdy nowa rata będzie niższa od sumy rat płaconych dotychczas. Zaczynając pracę nad poszukiwaniami korzystnej konsolidacji zawsze najpierw zliczam wszystkie miesięczne zobowiązania które mają podlegać spłacie nowym kredytem, co daje mi łatwą możliwość porównywania przyszłej raty z ratami dotychczasowymi.

Kiedy należy pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym?
Z decyzją o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego nie należy czekać do "ostatniej chwili". Należy pamiętać, że o wiele łatwiej zaciągnąć kredyt na spłatę innych zobowiązań gdy są one regularnie spłacane. Oczywiście niewielkie odchylenia od terminowości spłat naszych dotychczasowych kredytów nie dyskwalifikują nas jako osoby starającej się o konsolidację.

Jakie należy przygotować dokumenty by móc ubiegać się o konsolidację?
Cała procedura ubiegania się o kredyt na spłatę dotychczasowych zobowiązań nie jest sprawą trudną. Wybierając się do doradcy kredytowego lub banku w celu zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz drugi dokument tożsamości (jeśli takowy posiadamy) oraz umowy kredytowe które chcemy spłacić nowo zaciągniętym kredytem. Jeśli chodzi o udokumentowanie naszych dochodów zależne jest ono od formy ich uzyskiwani. Istnieją również kredyty konsolidacyjne na oświadczenie czyli klient przedstawia dane swego pracodawcy i oświadcza o wysokości uzyskiwanych dochodów, dzięki czemu nie musi przedstawiać zaświadczenia z zakładu pracy.

Czy chciała by Pani dać nam jakąś radę?
Myślę. że każda osoba myśląca o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego jest inna i należy przyjrzeć się jej sytuacji finansowej indywidualnie więc dawanie ogólnikowych rad nie ma większego sensu. Mogę jedynie przypomnieć: nie powinniśmy czekać z konsolidacją zobowiązań, aż pojawią się duże zaległości w bieżących spłatach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena