Botox to rodzaj neurotoksyn produkowanych przez szczepy bakterii, które występującą w gnijącym mięsie. Potoczna nazwa to pałeczka jadu kiełbasianego. Trucizna która jest bardzo niebezpieczna w pewnych warunkach staje się lekiem.

Data dodania: 2009-10-04

Wyświetleń: 7481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Botox czyli leczenie jadem kiełbasianym.


Botox to nazwa toksyny botulinowej produkowanej przez szczepy bakterii, które występującą w gnijącym mięsie. Potoczna nazwa to pałeczka jadu kiełbasianego. Toksyna botulinowa jest neurotoksyną działającą na układ nerwowy człowieka i wytworzona została przez bakterie Clostridium botulinum. Rozróżniamy siedem odmian toksyny botulinowej od A do G.
W leczeniu znalazła zastosowanie pierwsza z odmian toksyna botulinowa typu A.

Kiedy Botox jest wstrzykiwany, toksyna A oddziaływuje na zakończenia nerwowe. Podczas niezakłóconego funkcjonowania mięśni, acetylocholina(neuroprzekaźnik) jest uwalniana do zakończeń nerwowych, co powoduje skurcze mięśni. Botox blokuje wydzielanie acetylocholiny, powodując, że mięśnie robią się zrelaksowane i rozluźnione.Obecnie botox stosuje się do celów medycznych i terapeutycznych. Z pozytywnym skutkiem leczy się też pacjentów z porażeniem mózgowym i innymi problemami neurologicznymi.Botox okazał się skuteczny w leczeniu migreny, nadpotliwości( ręce, stopy i pachy), skurczu powiek, zeza, ślinotoku i dystonii szyjnej (bolesne skurcze mięśni szyi).
W Polsce najbardziej popularne i znane zastosowanie botoxu to likwidacja i wygładzanie zmarszczek na twarzy.

Botox ,botoks, lecznie zmarszczek

Pozytywne działanie botoxu na zmarszczki i drobne linie  zostało przypadkowo odkryte przez lekarzy okulistów, którzy wstrzykiwali botox do mięśni wokół oczu pacjentów cierpiących na skurcze mięśni twarzy. Dodatkowym skutkiem ubocznym tego zabiegu było zmniejszenie się zmarszczek na twarzy. Leczenie preparatem jest bardzo skuteczne, a zabieg trwa krócej niż kilkanaście minut. Zastrzyki Botoxu powinny być wstrzykiwane w klinice lub w gabinecie lekarskim u lekarza specjalisty. Zaleca się przed zabiegiem zapytać lekarza wykonującego zabieg czy skończył odpowiedni kurs i czy posiada stosowny do tego typu zabiegów certyfikat.

Rezultaty leczenia botoxem są widoczne w ciągu pierwszych kilku dni, a skutki trwają zwykle około trzech , czterech miesięcy, a nawet do pół roku.
Dziesięć dni przed przyjęciem botoxu, pacjenci powinni zaprzestać przyjmowania witaminy E multiwitaminy, ziela dziurawca i leków przeciwzapalnych. Leki te mogą one zwiększyć ryzyko odrzutu. Zastrzyki z Botoxu są podawane z cienkiej igły bezpośrednio do tkanki mięśniowej i nie są ogólnie uważane bolesne. Pacjent odczuwa lekkie mrowienie i drętwienia o okolicach wstrzyknięcia. Aby zmniejszyć ból stosuje się okłady z lodu lub specjalną maść. Po zabiegu przez kilka godzin nie należy wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, twarzy, kąpać się a nawet schylać. Mogłoby to spowodować przemieszczenia wstrzykniętego preparatu. Przed zabiegiem nie stosuje się leków przeciwbólowych, które mogą osłabić lub zwielokrotnić działanie leku.

Botox pozwala każdemu osiągnąć odmłodzony wygląd w ciągu paru dni, bez operacji.
Aby dowiedzieć się szczegółów na temat leczenia botoxem i czy to leczenie pomoże Ci osiągnąć żądane wyniki, należy najpewniej skontaktować się z chirurgiem plastycznym, który ma doświadczenie w leczeniu tym preparatem i powie czy ten typ leczenia jest dla Ciebie.
Leczenie botoxem nie jest tanie. Koszt likwidacji zmarszczek to wydatek około 500-800 zł, leczenie migreny - 1000-1400, a nadmiernej potliwości 1000 zł - 2000 zł.
Każdy zastrzyk zawiera kilka kropli rozcieńczonego botoxu ( około 30 jednostek) a koszt jest uzależniony od ilości wstrzykniętego preparatu. Aby zabieg odniósł pożądane skutki należy powtórzyć zabieg 2-3 krotnie.


Jak działa Botox
Botox wstrzykuje się w wybrane mięśnie lub pod skórę w okolicy oczodołów, na czole oraz pomiędzy brwiami. Zastrzyki z Botoxu powodują zaprzestanie kurczenia się mięśni i w efekcie wygładzenie skóry. Swoją rosnącą popularność botox zawdzięcza dużej skuteczności oraz prostocie leczenia.

Botox a migrena.

Przy okazji leczenie botoxem zmarszczek zauważono, że dodatkowym pozytywnym skutkiem ubocznym w leczeniu było zmniejszenie się ataków migreny.
Po tym nieoczekiwanym odkryciu naukowcy postarali się określić punkty i dawki, botoxu, które mogłyby złagodzić bóle migrenowe. Wyniki wskazują, że toksyna botulinowa wstrzykiwana w mięśnie czoła, oczu, czoła, z boku głowy i tył głowy w pobliżu szyi może wywołać natychmiastową ulgę nawet przez pół roku. Lekarze uważają, że, oprócz rozluźnienie mięśni lek powoduje zakłócenia w transmisji sygnałów, nerwobólowych, co efekcie daje znaczne zmniejszenie bólu. Jedna uwaga - jeśli rozważasz zastrzyki Botox, upewnij się, że lekarz ma doświadczenie w tym temacie. Nie zawahaj się zapytać. W Polsce to nowość, więc pytaj w końcu To Twoje zdrowie.

Botox skutki uboczne.
Jak w przypadku każdego leku tak i w przypadku botoxu istnieje ryzyko wystąpienia efektów
ubocznych. Botox pozostaje w organizmie przez okres maksymalnie sześciu miesięcy i ryzyko skutków ubocznych stopniowo maleje. Bardziej narażeni są ci, którzy chcą kontynuować zabiegi. Najczęściej występującym skutkiem ubocznym to zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Inne niepożądane objawy to bóle głowy, zakłócenie pracy układu oddechowego, tymczasowe zwiśnięcie powiek, nudności i objawy grypopodobne.
Botox działa paraliżująco na mięśnie w miejscu wstrzyknięcia. W rzadkich przypadkach, efekt ten może rozprzestrzeniać się na inne mięśnie w pobliżu wstrzyknięcia. Może to powodować przejściowe porażenie mięśni sąsiednich, które mogą prowadzić do opadnięcia powiek lub lekkiego paraliżu twarzy. To działanie niepożądane występuje u mniej niż 1 procenta badanych pacjentów.
Inne działania niepożądane, które mogą być doświadczane przez pacjentów to: ból twarzy, rumień (zaczerwienienie skóry) w miejscu wstrzyknięcia i osłabienie mięśni twarzy. W większości przypadków reakcje te znikają po tygodniu od zabiegu.
Skutki uboczne mogą również wystąpić, gdy lek wchodzi w interakcje z innymi lekami.. Przed otrzymaniem zastrzyku Botox, potencjalny pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich lekach, które przyjmuje. Leki, które mogą być niebezpieczne w połączeniu z Botoxem to: antybiotyki stosowane w leczeniu zakażeń, takie jak gentamycyna, tobramycyna, klindamycyna i linkomycyna, leki stosowane w leczeniu problemów rytmu serca, takie jak chinidyna i leków stosowanych w leczeniu ALS czy choroba Alzheimera.
Pewne grupy osób są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Są to osoby z infekcjami w miejscu wstrzyknięcia oraz osoby z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Lekarz wykonujący zabieg powinien zawsze mieć tego świadomość, a jeżeli nie to sami musimy mu o tym przypomnieć.

Trucizna która leczy-Botox

Licencja: Creative Commons
0 Ocena