Wypadanie włosów może mieć charakter okresowy bądź stały. W jednym i drugim przypadku niezbędna jest szybka interwencja. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej włosy przestaną wypadać i tym szybciej odrosną.

Data dodania: 2009-10-02

Wyświetleń: 2906

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Włosy wypadają z różnych przyczyn. Przede wszystkim wynika to z ich fizjologii, codzienne wypadanie włosów jest czymś normalnym o ile mieści się w granicach 50 do 100 włosów dziennie.
Nadmierne wypadanie włosów pojawia się w efekcie zaburzeń hormonalnych, chorób, przyczyn genetycznych, albo okresowo pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, złej pielęgnacji bądź zmiany modelu odżywiania.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów o charakterze okresowym na przełomie jesieni i zimy bądź wiosną wiąże się zazwyczaj ze zmianą diety. Nasza dieta staje się uboższa w składniki pokarmowe, a włosy poddawane są sezonowemu stresowi i nic dziwnego, że w takiej sytuacji wypadają. Można sobie z tym radzić stosując dietę wzbogaconą o minerały, witaminy i substancje odżywcze, ewentualnie wspomagać się suplementami.

Wypadanie włosów może też pojawić się w efekcie zaburzeń hormonalnych. Takie zjawisko obserwujemy po ciąży, kiedy to spada poziom estrogenów w organizmie kobiety - wtedy wypadanie włosów ma charakter okresowy. Dysfunkcje gruczołów takich jak tarczyca, przytarczyce, nadnercza lub przysadka powodują większe szkody. Zaburzenia w pracy gruczołów trzeba leczyć, samoistnie raczej nie ustąpią.
Łysienie u kobiet bywa też spowodowane chorobami jajników, aby je zdiagnozować niezbędne jest badanie ginekologiczne.

Łysienie typu męskiego u mężczyzn i kobiet
To łysienie o charakterze hormonalnym, ma podłoże genetyczne i ten typ łysienia się niestety dziedziczy. Wypadanie włosów pojawia się w efekcie nadprodukcji dihydrotestosteronu, który oddziałując na mieszki włosowe przyczynia się do ich miniaturyzacji. Wypadaniu włosów można zapobiegać stosując kosmetyki i preparaty lecznicze zawierające Minoxidil. Panowie mogą też sięgnąć po tabletki finasterydu - leku wykorzystywanego w leczeniu chorób gruczołu krokowego. Stosowanie finasterydu u kobiet jest niewskazane.
Wypadanie włosów o charakterze androgeowym (androgennym bądź androgenicznym) czyli typu męskiego dotyczy największej liczby osób. Łysienie to występuje u 50% mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia oraz u 20% kobiet w tym samym wieku. Niestety w pełni skutecznego leku na tę dysfunkcję genów jeszcze nie wynaleziono, a wyniki terapii minoxidilem są uzależnione od indywidualnej reakcji organizmu pacjenta na zastosowaną kurację.

Choroby i leki a wypadanie włosów
Oprócz nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów, które same w sobie są stanami chorobowymi, inne choroby ogólnoustrojowe, oraz choroby owłosionej skóry głowy również powodują wypadanie włosów.
Wśród przyczyn należy tu przede wszystkim wymienić choroby przebiegające z wysoką gorączką, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne oraz: grzybice, łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry, a nawet tłusty, uciążliwy łupież.

Z poważnymi zachorowaniami wiąże się jeszcze jedno zagrożenie: niektóre leki powodują wypadanie włosów. Wśród nich szczególnie intensywnie oddziałują immunosupresanty i leki cytostatyczne wykorzystywane w zwalczaniu nowotworów i chorób, w których układ odpornościowy pacjenta zwraca się przeciwko własnemu organizmowi.
Wypadanie włosów w efekcie chorób skóry jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ powodują one bliznowacenie mieszków włosowych tj. trwałe uszkodzenie, w wyniku którego mieszki stają się niezdolne do wytwarzania włosów.

Oprócz wymienionych przeze mnie przyczyn istnieje jeszcze co najmniej kilka zagrożeń. Stres, zanieczyszczenie środowiska, poddawanie włosów stałemu uciskowi lub naciąganiu nie pozostaje bez wpływu na mieszki włosowe.
Na pełne zabezpieczenie włosów nie ma niestety sposobu, a ich wypadanie jest zazwyczaj pierwszym sygnałem, że coś dzieje się z nami nie tak jak powinno. Na każdy taki niepokojący sygnał musimy jak najwcześniej reagować.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena