Szukasz informacji na temat budowy włosów? A może chcesz wiedzieć czego potrzebują Twoje włosy? Wejdź zatem i przeczytaj ten artykuł.

Data dodania: 2014-09-07

Wyświetleń: 1492

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odkrywamy całą prawdę o budowie włosów

Na co dzień mało która osoba zastanawia się nad budową naszych włosów. Włosy to nic innego jak wytwór skóry zbudowany z dwóch substancji. Jedna część tkwi głęboko w skórze i nazywana jest korzeniem, natomiast druga część wystaje na powierzchnię i nazywana jest trzonem włosów. To właśnie trzon podlega procesowi mycia, farbowania, ondulacji czy też rozjaśniania.

Dalsza budowa włosów

Włosy w dalszej swojej budowie składają się z łuski włosowej, warstwy korowej oraz warstwy zwanej substancją rdzenną. Łuska włosowa zbudowana jest z licznych, nachodzących na siebie płyteczek, które są bezbarwne i przezroczyste. Promienie słoneczne bądź światło przenikają przez całą łuskę włosową i docierają do warstwy korowej i odbijają się od pigmentu włosa, czyli barwnika. Na skutek tego procesu dochodzi do efektu kolorystycznego włosów. Dlatego też kiedy w sytuacji kiedy łuska włosowa ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu, nasze włosy stają się matowe i pozbawione połysku. Musimy pamiętać, że łuski włosowe zwłaszcza mokrych włosów otwierają się, zwłaszcza wtedy, kiedy myjemy nasze włosy środkami chemicznymi lub szamponami odtłuszczającymi włosy i skórę głowy. Dlatego też podczas jakichkolwiek zabiegów chemicznych dokonywanych na włosach powinno się stosować na koniec środki zakwaszające. Kiedy łuska włosów jest poszarpana bardzo włosy się kruszą, łamią i rozdwajają.

Warstwa korowa – z czego jest zbudowana?

Warstwa korowa to najważniejsza część ludzkich włosów. Zbudowana jest z bardzo cieniutkich włókien, które tworzą pewien rodzaj związków. Między tymi włóknami znajduje się specyficzna warstwa zwana kitową. Stanowi ona około 40% zdrowych włosów. Właśnie w tej warstwie znajduje się pigment, czyli naturalny barwnik włosowy. Zanikanie owego barwnika objawia się siwieniem włosów.

Substancja rdzenna – ostatnia część naszych włosów

Substancja rdzenna składa się z komórek całkowicie zrogowaciałych. Umiejscowiona jest przy nasadzie korzenia włosowego i w dalszej części zanika. W obrębie korzenia znajdują się jeszcze dwie warstwy: pochewka wewnętrzna i zewnętrzna. Korzeń włosa znajduje się w mieszku włosowym. W miejscu, w którym włos wydostaje się z mieszka na powierzchnię skóry, znajduje się ujście gruczołów łojowych. Dlatego też włosy przy samej skórze są najbardziej natłuszczone. Kiedy gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie dochodzi do zalegania łoju na skórze i włosach i mamy wówczas do czynienia z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena