Nieestetyczne, ale na szczęście w większości przypadków zupełnie niegroźne żólte łuski na głowie dziecka to bardzo powszechna przypadlość. Oto kilka faktów na temat ciemieniuchy.

Data dodania: 2013-06-22

Wyświetleń: 1607

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciemieniucha objawia się jako żółte łuski na owłosionej skórze - z reguły głowy, choć zmiany mogą pojawić się także np. w brwiach. Nazwa dolegliwości pochodzi od miejsca, gdzie najczęściej występuje - w okolicy ciemiączka.

Jakie są przyczyny jej występowania?

Z reguły są to przejściowe zaburzenia w pracy gruczołów łojowych, uczulenie na białko mleka lub inne składniki pokarmowe, przenikające do mleka mamy.

W efekcie skóra na głowie robi się sucha, pokrywają ją małe łuski - początkowo białe, następnie przybierają żółtawy odcień.

Przypadłość ta występuje głównie pomiędzy trzecim a czwartym tygodniem życia, ale niewykluczone jest pojawienie się jej także u dzieci starszych - nawet kilkuletnich.

Jednak sposób pielęgnacji, niezależnie od wieku malca, jest taki sam.

Leczenie ciemieniuchy nie jest trudne, ale wymaga systematyczności i cierpliwości. Całkowite usunięcie zmian trwa średnio 1-2 tygodnie, a sam proces eliminacji łusek można podzielić na 4 etapy:

* Rozmiękczanie

Łusek pod żadnym pozorem nie można zdrapywać, czesać twardym grzebieniem, skubać czy szorować! Jedyny skuteczny i bezpieczny sposób to ich rozmiękczenie. Piętnaście minut przed kąpielą należy ciemieniuchę posmarować oliwką i załozyć dziecku przewiewną, bawełnianą czapeczkę.

* Usuwanie

Część rozmiękczonych łusek odpadnie sama podczas mycia maleństwu główki. Resztę trzeba bardzo delikatnie wyczesać szczoteczką z miękkim włosiem.

* Pielęgnacja

To tak naprawdę mycie główki szamponem czy kosmetykiem typu 2w1 (do ciała i włosów) przeznaczonym dla najmłodszych.

Myjemy delikatnie, nie wolno trzeć!

* Obserwowanie

Nawet jeśli łuski odeszły w niepamięć, należy uważnie przyglądać się, czy ciemieniucha nie nawraca. Jeśli tak, może świadczyć to np. o alergii.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli łuski ,,zaatakują“ inne, nieowłosione(!) części ciała (np. uszy, szyję, paszki), nie należy zwlekać, tylko iść z dzieckiem do pediatry lub dermatologa. Może to być bowiem sygnał poważniejszych problemów, takich jak np. AZS czyli atopowe zapalenie skóry.

Konsultacja jest konieczna także wtedy, jeśli opisana wyżej pielęgnacja nie przynosi spodziewanych efektów. Może się bowiem okazać, że ciemieniucha ma podloże np. grzybiczne. W takim przypadku konieczne może być podanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybicznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena