Jeśli pracujesz obecnie na kontrakcie i myślisz o prowadzeniu własnej działalności warto wiedzieć o sposobach postępowania i źródłach finansowania  jeśli potrzebne są dodatkowe środki na jej prowadzenie.

Data dodania: 2009-09-26

Wyświetleń: 4995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każda działalność na początku wymaga nakładów finansowych. Aby zdobyć pieniądze na jej prowadzenie powinieneś trzymać się ściśle określonego planu, który w skrócie przedstawiamy poniżej.

Zanim wystartujesz oblicz ile pieniędzy musisz zainwestować. Inwestycje są różne w zależności od prowadzonego biznesu ale generalnie można powiedzieć, że będziesz potrzebował środków na:

1. zakup sprzętu (od komputera po wiertarkę),

2. zakup samochodu (większość firm bez niego nie może istnieć),

3. ewentualne wynajęcie lokalu,

4. promocję i reklamę,

5. ewentualne szkolenia i kursy dokształcające,

6. prowadzenie działalności zanim nie znajdziesz pierwszych klientów.

Pamiętaj także o tym, że musisz za coś żyć i przewidzieć koszty związane z utrzymaniem samego siebie i rodziny zanim interes się nie rozkręci.

Zdobywanie środków na prowadzenie działalności zacznij od samego siebie. Jeśli masz jakiś kapitał wykorzystaj go. Kolejny krok to znajomi, którzy mogą cię wesprzeć prywatną pożyczką lub inną pomocą. W przypadku, gdy dwa pierwsze sposoby zawiodły bądź suma pieniędzy nadal jest niewystarczająca musisz już rozważyć zaciągnięcie kredytu. Jeśli masz kiepski credit score, spóźniałeś się z płaceniem rat za cokolwiek, to szanse na powodzenie są niestety nikłe. Zakładając, że w czasie swojego pobytu w UK miałeś konto w banku i wpływały na nie regularnie pieniądze z tytułu zatrudnienia możesz śmiało zacząć od wystąpienia o kartę kredytową 0% na zakupy ale najlepiej w innym banku. Powód tego jest prosty: swój bank traktuj jako ewentualne źródło kredytu gotówkowego i miejsce, gdzie będziesz prowadził konto firmowe. Banki cenią sobie lojalnych klientów i twoja pozycja będzie dużo lepsza. Jeśli karta zostanie Ci przyznana masz już możliwość dokonania pierwszych zakupów na kredyt, który przez 12 lub 10 miesięcy nie będzie oprocentowany. Wysokość przyznanego limitu na początek jest różna ale jeśli miałeś dochody na poziomie 20 tyś funtów brutto rocznie możesz liczyć na około 4 tysiące funtów kredytu (podana wartość jest szacunkowa i każdy bank będzie indywidualnei rozpatrywał złożony wniosek). W tym miejscu należy zwrócić uwagę jeszcze na jedną ważną rzecz: o kartę kredytową należy wystąpić zanim rozpocznie się działalność.

W momencie kiedy środki na karcie kredytowej się skończyły musisz udać się do swojego banku i zacząć negocjacje na temat prowadzenia przez nich konta firmowego. Zapytaj o możliwość zaciągnięcia kredytu, początkowy dopuszczalny debet, wysokość opłat za prowadzenie konta i usługi dodatkowe. Zanim cokolwiek podpiszesz przeczytaj wszystko, co jest napisane drobnym druczkiem i bądź pewny, że rozumiesz to, co podpisujesz. O ile debet na koncie firmowym dostaniesz z reguły bez większego problemu o tyle kredyt będzie już wymagał więcej zachodu. Różnica między tymi dwoma opcjami to wielkość środków, jakie bank zaoferuje.  Pamiętaj, że bank musi wiedzieć na co jego pieniądze będą wydane-potrzebujesz dokładnego biznes planu. Kolejna rzecz, to zabezpieczenie kredytu i gwarancja, że będziesz go spłacać. Bardzo dobre darmowe wzory biznes planów dla niemal każdej działalności znajdziesz na stronie bplans.co.uk

Aby zdobyć środki możesz też poszukać inwestora z zewnątrz. Jest sporo firm i instystucji, które w zamian za udziały w firmie wyłożą część pieniędzy na jej rozkręcenie. Tutaj jednak sprawa jest nieco trudniejsza, bo potrzebujesz doskonałego biznes planu i musisz przekonać inwestora, że to właśnie Twój pomysł na działalność jest tym, w który powinni zainwestować.

Dodatkowo możesz jeszcze starać się o dofinansowanie od państwa na prowadzenie działalności. Pieniądze mogą pochodzić z róznych funduszy. Należy jednak pamiętać, że zdobycie takiego dofinansowania to nielada wysiłek i nie należy liczyć na to, że po złożeniu wniosku za tydzień na koncie będzie 100 tysięcy funtów. O dotacjach państwowych przeczytasz niebawem na łamach serwisu dlapolaka.co.uk.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena