Samo słowo coaching oznacza właśnie "powożenie". Były kiedyś takie powozy na których woźnica siedział z tyłu powozu. Nazywały się kocs (z węgierskiego) albo coach (po angielsku). Parafrazując - coaching jest to prowadzenie. Czego? Kogo? Ciebie!

Data dodania: 2009-09-14

Wyświetleń: 2388

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest ten coaching? Poza tym, że obecnie bardzo modne słowo, używane w wielu kontekstach czasami nie mających tak naprawdę nic wspólnego z coachingiem...

Jakiś czas temu angielscy trenerzy sportowi wymyślili sobie specyficzny system pracy. Zamiast wyciskać z zawodników ostatnie poty zaczęli z nimi rozmawiać. Pytali ich co czują, czego potrzebują.... Takie pytania odkrywały obszary które do tej pory nie były w treningu brane pod uwagę. Sportowcy poddani takim "zabiegom" w krótkim czasie zaczynali poprawiać swoje wyniki. Dzięki prowadzeniu przez drugą osobę odkrywali obszary nad którymi powinni pracować. Ktoś porównał kiedyś taki styl pracy do powożenia. A trenerów którzy tak postępowali - do woźniców...

Samo słowo coaching oznacza właśnie "powożenie". Były kiedyś takie powozy na których woźnica siedział z tyłu powozu. Nazywały się kocs (z węgierskiego) albo coach (po angielsku). Parafrazując - coaching jest to prowadzenie. Czego? Kogo? Ciebie! Wyobraź sobie sytuację w której postanowiłeś coś osiągnąć. Niech to będzie cokolwiek: znalezienie lepszej pracy, znalezienie sobie dziewczyny albo chłopaka, wygranie zawodów sportowych, zrzucenie wagi... Postawiłeś sobie taki cel i nagle... "Nie wiem co mam robić", "nie wiem jak się do tego zabrać", "na pewno mi się nie uda"...
A może Twoja sytuacja jest inna... Chcesz coś zmienić w swoim życiu, chciałbyś żeby było lepsze, ciekawsze ale... nie wiesz CO mógłbyś zrobić.

Czy zauważyłeś, że czasami gdzieś na pograniczu świadomości masz rozwiązanie? Wiesz jak mógłbyś działać ale bywa tak, że twój umysł takie rozwiązania odrzuca. Bo... ma jakieś swoje powody: bo obawia się zmiany, bo jest nieprzyzwyczajony do takiego działania, bo nie dotarł do wszystkich potrzebnych zasobów, bo... i tutaj następuje lista wymówek. Coaching pomaga odkryć takie rozwiązania, wyciągnąć je na "światło dzienne". Pomaga znaleźć zasoby których potrzebujesz. Pomaga przezwyciężyć wymówki, znaleźć najlepszą w danej chwili strategię działania. Coach przez cały czas pozostaje niejako "z boku" tego wszystkiego. To Ty grasz główną rolę, wybierasz kierunki działania, podejmujesz decyzje. Dlatego, że to Twoje życie i Twoje cele. I działasz w najlepszy dla Ciebie sposób.

Być może zastanawiasz się teraz jak wobec tego coach może Ci pomóc. "Przecież on mnie nie zna" - myślisz. - "Nic o mnie nie wie". "Być może niewiele wie o dziedzinie w której chcę osiągnąć swój cel".
Jednym z rozwiązań mogło by być to, żebyś przez najbliższe dwa lata przychodził do mnie co tydzień i opowiadał mi o swoim życiu. Być może sprawdza się to w niektórych kontekstach w terapii ale... przecież ty nie tego chcesz. Chciałbyś podążać własną drogą. Chcesz wyznaczać i realizować swoje cele. Tak naprawdę bardzo niewiele jest osób które chcą żeby DAĆ im rozwiązanie. A i takie osoby też mają swoje cele i potrafią wypracować własne, najlepsze dla siebie metody ich osiągnięcia.

Coach nie powie Ci co masz zrobić. Po co. Sam wiesz najlepiej, twój nieświadomy umysł to wie. Słuchając Cię, zadając odpowiednie pytania, prowadząc tymi pytaniami coach skieruje Cię na drogę ku temu co chciałbyś osiągnąć.

Czy mógłbyś to wszystko osiągnąć sam? Tak. Podobnie jak można zostać sportowcem bez trenera. Zastanów się jednak jak dużo czasu Ci to zajmie. I czy wyniki będą takie jak tego oczekujesz...

Licencja: Creative Commons
3 Ocena