Czasy, gdy kobiety miały do dyspozycji wyłącznie maszynki do golenia, i to jeszcze podbierane z męskiej półki, które służyły do usuwania zbędnego owłosienia, czynność ta stanowiła niemały problem.

Data dodania: 2009-09-04

Wyświetleń: 2712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Całe szczęście, że czasy te minęły. Dziś bowiem mamy znacznie więcej możliwości. Są to zarówno kosmetyki do depilacji, jak i inne specjalistyczne zabiegi wykonywane pod czujnym okiem i fachową ręką wyspecjalizowanej kosmetyczki.

Zanim jednak poznamy sposoby na pozbycie się zbędnych włosków w domowym zaciszu, warto poznać znaczenie pojęć: depilacja i epilacja. Bo choć oba słowa są podobne, to jednak trochę się różnią.

Depilacja a epilacja

Depilacja pozwala na usunięcie zbędnego owłosienia na krótki czas. Po depilacji zwykle odrastające włoski są bardziej widoczne, grubsze i gęstsze. Depilacja mechaniczna to golenie, usuwanie włosków pęsetą lub depilatorami elektrycznymi. Natomiast depilacja chemiczna polega na wykorzystaniu kremów i pianek, które rozpuszczają włoski.

Epilacja oznacza trwałe usunięcie owłosienia. Zabiegi takie wykonuje się w salonach kosmetycznych. Najczęściej włoski poddawane są działaniu prądu (elektroliza). Ponadto w epilacji wykorzystuje się także metody laserowe i ultradźwięki.

Kosmetyki do depilacji

W porównaniu z drogimi zabiegami epilacji laserowej czy epilacji ultradźwiękami, kosmetyki do depilacji są mniej kosztownymi sposobami na pozbycie się zbędnego owłosienia. Co prawda depilacja za pomocą tych specyfików nie przyniesie tak rewelacyjnych efektów, jednakże kosmetyki do depilacji pozwolą cieszyć się gładkimi nogami co najmniej tydzień. Jakie zatem kosmetyki do depilacji można zakupić?

Pianki i kremy do depilacji

Kremy, żele czy pianki do depilacji to jedna z najbardziej nieskomplikowanych metod, dzięki którym pozbędziemy się wszelkiego owłosienia. Kosmetyki do depilacji tego typu rozpuszczają warstwę rogową włosów. Rezultat stosowania takich specyfików jest trwalszy niż po goleniu maszynką, aczkolwiek musimy liczyć się z tym, że może wystąpić reakcja alergiczna. Kremy, żele i pianki zawierają bowiem w swoim składzie środki chemiczne, które powodują wspomniane rozpuszczanie włosków. Dlatego też, żeby uniknąć nieprzyjemności, warto przed użyciem wypróbować taki specyfik na niewielkiej powierzchni skóry i odczekać dobę. Jeżeli wszystko jest w porządku, można bez obaw przystąpić do depilacji.

Od czego zacząć? Najlepiej oczyścić skórę i delikatnie ją osuszyć ręcznikiem – „pod włos”. Następnie należy nałożyć grubą warstwę kremu/pianki/żelu i odczekać kilka minut. Po tym czasie należy zebrać krem specjalną szpatułką. Należy robić to dokładnie tak samo, jakbyśmy używali maszynki do golenia. Pozostałość specyfiku należy koniecznie usunąć pod strumieniem ciepłej wody.

Preparatami chemicznymi tego typu można likwidować włosy na nogach, pod pachami, a także w okolicach bikini. W przypadku tych dwóch ostatnich miejsc, należy wybierać kosmetyki przeznaczone do tych okolic, ponieważ skóra w tych miejscach jest bardzo wrażliwa. Nie zastosowanie się do tej rady może spowodować silne podrażnienia.

Plastry woskowe

Plastry woskowe należą do jednych z najbardziej skutecznych kosmetyków do depilacji. Najlepiej nadają się do likwidacji krótkich, kilkumilimetrowych odrostów. Plaster przykleja się w odpowiednim miejscu skóry (który chcemy pozbawić owłosienia) i po chwili zrywamy zdecydowanym ruchem. Nie ma co ukrywać, taki zabieg trochę boli, ale za to skóra pozostaje gładka przez kilka dni.

Żeby plastry lepiej przylegały do skóry warto ją uprzednio oczyścić i pozbawić tłustej warstwy. Do tego celu można zastosować talk bądź zasypkę kosmetyczną. Dzięki temu zmatowimy skórę, a to z kolei spowoduje, że plastry będą lepiej trzymać się na skórze.

Plastry woskowe nie mają ograniczeń w zastosowaniu. Można je stosować w każdym owłosionym miejscu ciała.

Ciepły wosk – alternatywa plastrów?

Za pomocą wosku można usunąć zbędne owłosienie równie skutecznie. I choć zabieg taki można wykonać w domowym zaciszu, lepiej jednak wybrać się do kosmetyki, która woskowanie przeprowadzi w sposób profesjonalny.

Ciepły wosk usuwa włosy w ciągu kilkunastu minut, a rezultat utrzymuje się przez około sześć tygodni.

Zabieg polega na pokryciu owłosionej skóry woskiem o temperaturze około 37 stopni celcjusza. Na zastygający wosk przykłada się paski materiału (na przykład fizeliny) i odrywa szybkim pociągnięciem. Końcowy etap zabiegu to posmarowanie depilowanych miejsc łagodzącą oliwką. Jeżeli mimo to skóra jest podrażniona, można również nałożyć na nią specjalne preparaty łagodzące.

Woskowanie to zabieg, dzięki którym można usunąć włoski z każdego miejsca ciała. Należy jednak pamiętać, ze zabiegi z użyciem tego kosmetyku nie są wskazane dla osób, którym pękają naczynka krwionośnie lub mają żylaki.

Jeżeli komuś zabieg z wykorzystaniem powyższych kosmetyków do depilacji nie odpowiadają, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powrócić do tradycyjnej maszynki do golenia lub udać się do salonu kosmetycznego na depilację laserem lub ultradźwiękami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena