Trudno nazwać podejmowanie pracy tymczasowej modą lub sposobem na życie. A przynajmniej w Polsce ten rodzaj stażu jest postrzegany przez społeczeństwo co najmniej podejrzliwie.

Data dodania: 2009-09-03

Wyświetleń: 1807

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapytani, z czym kojarzą się pracownicy tymczasowi, większość odpowiada, że z pracą na polach z truskawkami w Holandii, lub układaniem pomidorów w skrzynkach tuż za zachodnią granicą. Być może, kiedyś Polacy głównie do takiej pracy tymczasowej wyjeżdżali z kraju, jednak na chwilę obecną wygląda to nieco bardziej perspektywicznie.

Pracownicy tymczasowi, mają już ogromny wybór gdzie chcą pracować i w jakim zawodzie. Owszem, wśród wielu ofert pracy dużą część stanowią prace sezonowe przy zbiorze owoców i warzyw (najchętniej podejmują się ich młode osoby po maturze, lub studenci podczas wakacji) ale to nie wszystko co dają nam otwarte rynki pracy. Coraz częściej szukani są pracownicy tymczasowi do pracy w zawodzie, z doświadczeniem.

Najbardziej pożądaną grupą są budowlańcy. W agencjach pracy tymczasowej wciąż przybywają nowe oferty pracy z kraju i zza granicy, gdzie pilnie poszukiwani są pracownicy tymczasowi do budowy małych i dużych obiektów. Kolejną grupą, która może cieszyć się ofertami pracy tymczasowej to osoby z branży logistycznej lub produkcyjnej. Pewnie każdy zastanawia się teraz, jakie korzyści płyną z czasowych zatrudnień.

Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Zarobki w stawkach godzinowych są wyższe, zwłaszcza za granicą można całkiem dobrze zarobić. Umowa na czas określony zawiera jasny zakres obowiązków, a prawa pracownika tymczasowego są na równi z pracownikiem etatowym. Praca tymczasowa jest też bramką na zdobycie doświadczenia, a później na znalezienie stałej pracy. Z zatrudnień tymczasowych duże korzyści mają także pracodawcy, zwłaszcza w dobie kryzysu, gdzie obniżają się koszty pracy, optymalizuje się stan i struktura zatrudnienia, a także zmniejsza się biurokracja. Pracownicy tymczasowi to również grupa, która zmniejsza stopę bezrobocia. To część osób, która w formie czasowych zatrudnień zdobywa cenne kwalifikacje i ma szansę na stałe zatrudnienie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena