Obligacje miast w portfelach OFE. Kraków i Warszawa już w nich są. Co z innymi miastami? Czy zyskz obligacji miast jest zachęcający do zakupu papierów miast dla OFE?

Data dodania: 2009-08-25

Wyświetleń: 1785

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O strategii kupowania obligacji skarbu Państwa przez OFE pisano niejednokrotnie. Dlatego to zachowanie OFE jest powszechnie znane wśród inwestorów PTE i TFI oraz indywidualnych inwestorów. Jak się okazało obligacje warte 600 mln PLN wydane przez miasto stołeczne Warszawa zostały kupione niemal natychmiast. Większość z nich, niemal dwie trzecie trafiły do otwartych funduszy inwestycyjnych ( OFE ). Reszta obligacji trafiła do towarzystw ubezpieczeniowych - 25%, banki wykupiły 9%, najmniej bo zaledwie 2% zakupiły towarzystwa inwestycyjne.

Przypadek ten nie jest odosobniony, wcześniej podobną emisję obligacji przeprowadził Kraków. Wartość obligacji tego miasta wynosił 300 mln złoty. Tu podobnie zachowały się otwarte fundusze emerytalne wykupując większościowy pakiet papierów. Do portfela OFE trafiło niespełna 230 mln złotych. Podobne plany zapowiedziały już inne miasta m.in. Włocławek i Lublin. W chwili obecnej obligacje miast znajdują się w portfelach takich OFE jak AIG, Allianz, Avila, ING i Nordea. Inne OFE również zapowiadają obecność obligacji miast w swoim portfelu.

Wcześniejsze emisje obligacji miast nie cieszył się takim zainteresowaniem jak obecnie. Powodem było niskie ich oprocentowanie ok. 6% oraz większe zainteresowanie obligacjami skarbu państwa i akcjami firm notowanymi na GPW wśród OFE. Giełda Papierów Wartościowych dawała bowiem większy zwrot z inwestycji niż obligacje miast. Przykład obligacji miast, w tym przypadku Warszawy, której obligacje zostały kupione niemal natychmiast obrazuje tendencje powrotu zainteresowaniem papierami miast. Informacja ta jest istotna zarówno dla członków OFE jak i inwestorów obecnych na warszawskim parkiecie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena