Mam wrażenie, że wiedza na temat działalności OFE oraz ich wyników finansowych z miesiąca na miesiąc poszerza się wśród społeczeństwa. Często jednak nie widzą jak najlepiej zmienić OFE by na tej zamianie nie stracić na wartosci swoich aktywów. O tym własnie jest ten arykuł.

Data dodania: 2009-07-22

Wyświetleń: 2072

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmiana OFE dokonuje się cztery razy w roku na koniec lutego, maja, sierpnia lub listopada, mimo, że agenci OFE pracują cały rok. W tym przypadku chodzi o tak zwane transfery dokonywane przez zus.
Ponadto proszę pamiętać o pobieranej opłacie za odejście z OFE jeśli jesteśmy jego członkami krócej niż 24 miesiące.
Maksymalne stawki pobierane przez stare OFE to.:

160 PLN jeśli jesteśmy członkiem danego OFE krócej niż 12 miesięcy
80 PLN jeśli jesteśmy członkami OFE dłużej niż rok, ale krócej niż 24 miesiące.

Opłatę tą należy uiścić w terminie 7 dni na wskazany rachunek bankowy przez dotychczasowy fundusz OFE. Proszę pamiętać o poinformowaniu dotychczasowego OFE o numerze swojego rachunku bankowego. Czasami taki zabieg jest z korzyścią dla nas. Jeśli bowiem okaże się, że opłata jest za wysoka, lub w momencie jej zaksięgowania jesteśmy w OFE dłużej niż 12 lub 24 miesiące OFE zwróci nam część lub całość naszej wpłaty.


Pozwolę sobie w tym miejscu na jeszcze jedną uwagę. Datą zawarcia umowy z OFE jest dzień podpisania wypełnionego wniosku o zmianę OFE przez agenta, a nie data podpisania formularza przez nas lub wysłania go droga elektroniczną.
Przy zmianie, OFE niektórzy specjaliści sugerują by zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez OFE za zarządzanie naszymi pieniędzmi.
Jest to dość istotny argument przemawiający za którymś z OFE. Ale z drugiej strony, czy nie lepiej zapłacić większą prowizję i mieć przynajmniej lekkie poczucie bezpieczeństwa naszych aktywów powierzonych w OFE? Większa prowizja = więcej pieniędzy zarabia OFE = może zatrudnić lepszych specjalistów, którzy w innym przypadku mogliby przejść do TFI. Proszę tego ostatniego fragmentu nie traktować jako żadnej porady, są to tylko moje spisane myśli i wątpliwości.

Zgodnie z prawem cytatu będąc zobligowanym do podania źródła strny. Informacje z niniejszego artykułu pochodzą ze strony www.mojeofe.com
Licencja: Creative Commons
0 Ocena