Żyjemy w czasach, w których praktycznie z dnia na dzień potrzebujemy coraz to więcej pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, by racjonalnie gospodarować pieniędzmi, a co ważniejsze nauczyć się je oszczędzać i pomnażać. 

Data dodania: 2017-06-24

Wyświetleń: 654

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oszczędzanie jest bardzo ważnym elementem życia we współczesnym społeczeństwie, trzeba jednak przyznać, że produktów i usług, które pomogą nam pomnażać pieniądze na rynku są dziesiątki. Dlatego często możemy mieć problem z doborem tego, które będzie dla nas najlepsze. Jednym z ciekawych rozwiązań są właśnie bony skarbowe i obligacje – co musicie o nich wiedzieć?

Czym są bony skarbowe?

Narodowy Bank Polski określa bona skarbowe jako krótkoterminowe papiery dłużne, które emitowane są przez rząd – a to daje już  nam, jako klientom jedną bardzo ważną informację, mianowicie, że jest to inwestycja bezpieczna, państwo bowiem raczej nie stanie się niewypłacalne. Mamy tu więc do czynienia z papierem wartościowym o nikim poziomie ryzyka, który tak jak inne, podobne mu inwestycje charakteryzuje się nikim oprocentowaniem. Trzeba bowiem pamiętać, o złotej zasadzie inwestowania – ze spadkiem ryzyka spada również oprocentowanie, czyli dochód jaki wygeneruje dany produkt.

Mówiąc o bonach skarbowych, należy wspomnieć także o zasadach ich zakupu. Ten produkt, na rynku pierwotnym może być kupowany wyłącznie przez dealerów skarbowych papierów wartościowych, czyli niektóre banki. Jednak art. 6 ust. 1 mówi, że bony mogą być nabywane przez osoby prawne lub spółki nieposiadające osobowości prawnej, natomiast ust. 2 tejże ustawy mówi, że bony mogą być przedmiotem obrotu  między podmiotami, przy zachowaniu warunków wynikający z przepisów regulujących obrót dewizowy.

Obligacje – czym się charakteryzują?

Obligacje to kolejny papier wartościowy, który charakteryzuje się tak niskim poziomem ryzyka jak i niewielkim oprocentowaniem. Mówiąc wprost, obligacja to dokument, w którym jedna ze stron stwierdza, że jest dłużnikiem drugiej i zobowiązuje się do spłaty wspomnianego długu wraz z ustalonymi odsetkami. Specyficznym rodzajem obligacji, są obligacje skarbowe, czyli te, które emitowane są przez Skarb Państwa  – okres ich wykupu wynosi 1 rok, natomiast ich nominalna wartość to 100 złotych odsetki wypłacane są po upłynięciu roku, czyli podczas wykupu obligacji. To kolejna bardzo bezpieczna forma inwestycji, ponieważ i w tym przypadku inwestujemy w państwo, a jak już wspominaliśmy - to raczej nie zbankrutuje. 

Licencja: Creative Commons