Zazdrościsz gwiazdom filmowym, modelkom, celebrytom ich lśniącego, śnieżnobiałego uśmiechu? Nie masz powodu. Rzadko kiedy to dzieło natury. Częściej to efekt pracy stomatologa i własnego wysiłku.

Data dodania: 2009-08-24

Wyświetleń: 3102

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Możesz więc i ty imponować pięknym uzębieniem.

 Szkliwo nieczęsto ma idealny, biały kolor. Zależy to od budowy mineralnej zębów. Moja babcia mówiła, żeby się nie martwić żółtym kolorem uzębienia, bo to oznacza, że zęby są mocniejsze i mniej podatne na próchnicę. Ale marna to pociecha. Dziś każdy chce mieć piękny uśmiech, a to oznacza, że zęby mają być białe i już. Jakie są więc sposoby wybielania zębów?

Jak osiągnąć  wymarzoną biel?

Podstawową rzeczą jest utrzymywanie higieny jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, to minimum. Jeśli to niemożliwe np. w szkole czy w pracy, to jamę ustną należy płukać choćby wodą, lepiej specjalnym płynem z fluorem do płukania zębów. Oczyszczaniu zębów z resztek pokarmowych służy też żucie gumy. Co prawda, guma nie ma działania wybielającego, co usiłują nam wmówić reklamy, ale jej żuciu towarzyszy zwiększone wydzielanie śliny, a to już wystarczy, by na powierzchni zębów nie odkładała się szpecąca płytka nazębna. Nie należy też zapominać o używaniu nici dentystycznych, co pozwala na czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Co jednak robić, gdy podstawowe, nawet systematyczne i staranne zabiegi nie zapobiegają  przebarwieniom? I dlaczego zęby żółkną? Dzieje się tak wskutek używania nikotyny, picia dużej ilości kawy i herbaty, zażywania niektórych  leków. Także urazy mechaniczne/ stłuczenia zębów/ powodują nieestetyczne przebarwienia. Ponadto wraz z wiekiem coraz trudniej utrzymać  idealną biel uzębienia, gdyż w szkliwo wnikają barwniki z pokarmów i napoi. Czy wobec tego mamy się nie uśmiechać, żeby nie uwidaczniać defektów urody? Na to nie możemy się zgodzić!

Domowe sposoby wybielania zębów dawniej i dziś

Już w starożytnym Rzymie dbano o wybielanie zębów. Używano do tego celu…ludzkiego moczu, który wcierano w szkliwo Brrrr…Nie polecamy takiej drastycznej metody. Zachęcamy jednak do stosowania domowych sposobów usuwania przebarwień.

Hollywoodzki dentysta, dr Kevin Sands, któremu wiele gwiazd zawdzięcza olśniewający uśmiech, proponuje następujące sposoby :

  - używanie do mycia zębów sody oczyszczonej /należy sodę wysypać na wilgotną szczoteczkę, szorować zęby, po czym dokładnie  wypłukać jamę ustną /,

  - żucie gumy, co nie dopuszcza do powstania przebarwień po wypiciu np. kawy, po paleniu papierosów,

  - wcieranie truskawek w zęby, bo  zawierają one substancje wybielające / należy po tym zabiegu dokładnie wypłukać zęby, by znajdujące się w owocach kwasy nie uszkodziły szkliwa/,

  - używanie do mycia zębów specjalnej mikstury złożonej z sody oczyszczonej, wody utlenionej i soli /nie należy tego robić zbyt często /,

  - dokładne płukanie zębów przeznaczonymi do tego płynami z fluorem.

Od siebie dodam, że używanie wybielających past do zębów, których na naszym rynku jest spory wybór, przynosi podobny skutek – usuwają niewielkie przebarwienia. Lepsze efekty przynosi używanie specjalnego żelu, którym smaruje się wcześniej wykonane na podstawie wycisku nakładki  nakłada się na zęby.  Ponadto w  sprzedaży są plastikowe nakładki na zęby zawierające nadtlenek karbamidu, którymi można wybielać zarówno całe łuki zębowe jak i pojedyncze zęby. Co jednak robić, gdy domowe sposoby niewiele pomagają?

Zabiegi wybielania w gabinecie stomatologicznym

Najlepsze i długotrwałe efekty wybielania  przynoszą profesjonalne zabiegi w gabinecie dentystycznym .Ich koszt jest niemały / od 1,5 tys. zł do 2,5 tys. /,ale warto poświęcić taką sumę, by imponować zdrowymi, perłowymi zębami. Stomatolodzy proponują wybielanie zębów przy pomocy lampy emitującej zimne światło. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny dla uzębienia, trwa niewiele ponad godzinę i przynosi natychmiastowy efekt trwający zwykle ok. 2 lat. Aby ten okres wydłużyć, należy używać past wybielających. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Należy wiedzieć, że wybielaniu nie ulegają plomby i korony, dlatego należy je wymienić 2 tygodnie po zabiegu ,aby dostosować do bielszego odcienia zębów.

Kto nie może korzystać z wybielania?

Czy wszyscy pacjenci mogą korzystać z takich profesjonalnych zabiegów? Otóż nie. Kobiety w ciąży, matki karmiące, chorzy na epilepsję i chorobę Parkinsona, także młodzież poniżej 16 roku życia i pacjenci z dużą nadwrażliwością zębów muszą się ograniczyć do domowych sposobów.

Dlaczego warto wybielać zęby?

Wybielanie zębów to zabieg kosmetyczny, ale jakże leczy naszą psychikę, podbudowuje nasze ego, wzmacnia  wiarę w siebie. Bo przecież  „nie szata /a tutaj: zęby/ zdobią człowieka „ ,ale  niewielu w to wierzy. Tak więc uśmiechnij się, odsłaniając piękne, zdrowe, białe zęby. A jeśli takie nie są? No cóż, przeczytaj ten artykuł jeszcze raz i …wybielaj.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena