Witraże były produkowane już w okresie średniowiecza, a ich proces powstawania niewiele zmienił się od tamtych czasów. Jednak jedno jest pewne – wciąż potrafią zachwycać i stanowią element ozdobny wprowadzający klimat oraz nastrój do danego pomieszczenia.

Data dodania: 2009-08-21

Wyświetleń: 1939

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielu zastanawia się jak powstaje witraż oraz jak przebiega cały proces jego produkcji. Wbrew pozorom nie jest on taki skomplikowany, lecz wymaga precyzji oraz sprawnej ręki. Pierwszy etap wymaga pełnego zaangażowania, ponieważ wtedy powstaje wstępny projekt, który przerysowuje się na kalkę techniczną. Linie oznaczają podziały szkła, czyli miejsca, które w późniejszym etapie będą pokryte ołowiem. Później przez kalkę ołówkową przenosi się linie na brystol, który po rozcięciu będzie stanowił szablon każdej z części. Szablony te są ponumerowane, by nie dopuścić do żadnej pomyłki. Najważniejszym etapem jest ustalenie ogólnej charakterystyki szkła, stosowanego do wypełnienia całości witrażu. W zależności od tego jaki szablon stworzymy, takie wzory witraży otrzymamy. Bez względu na to jak będą one pomalowane, z pewnością będą dodawać uroku miejscu, w którym zostaną zastosowane.

Mimo iż od czasu średniowiecza minęło sporo czasu, niektóre przedmioty charakterystyczne dla tego kresu utrzymały się do dziś i niezmiennie zachwycają każdego, kto na nie spojrzy. Witraże są elementem ozdobnym wielu budynków oraz budowli zabytkowych. Jednak coraz częściej można je spotkać także w naszych domach. Witraże na zamówienie oferowane są przez wiele firm dostępnych na rynku, a każda z nich gwarantuje oryginalność i profesjonalizm. Oprócz możliwości zamówienia witraży okiennych, mamy możliwość zakupienia małych witrażów, wykonywanych na różnorodne okazje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena