W naszych czasach martwimy się często zanieczyszczeniem powietrza, konserwantami i dodatkami w kosmetykach, a także w żywności, które niepotrzebnie obciążają nasz organizm i mogą prowadzić do wielu schorzeń i alergii.

Data dodania: 2009-08-18

Wyświetleń: 3880

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ponadto mnożą się doniesienia, że niektore substancje używane w masowo wytwarzanych kosmetykach mogą gromadzić się w skórze, a nawet przez nią przenikać głębiej do organizmu (sic!) i mieć szkodliwe działanie nie tylko dla urody, ale i zdrowia.  

Dlatego rośnie grupa zwolenników kosmetyków naturalnych zwanych też organicznymi, bio lub ekologicznymi, które są wolne od chemicznych dodatków i działają w zgodzie z naturą.

Nie wszystko złoto co się świeci

Nie wszystkie kosmetyki które nazywają się naturalnymi, faktycznie nie zawierają żadnych substancji konserwujących lub barwników. W Europie brakuje jednoznacznej, oficjalnej definicji dotyczącej kosmetyku naturalnego czy też ekologicznego lub organicznego. Stąd bardzo często nadużywana jest nazwa "kosmetyk naturalny" w odniesieniu do produktów zawierających znaczną ilość składników nienaturalnych, albo np. tylko 1 % wyciągów roślinnych.

Czym są prawdziwe kosmetyki naturalne?

Kosmetyk naturalny to produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi. Składniki kosmetyków naturalnych nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń mogących zagrażać zdrowiu ludzkiemu. Niedozwolone są syntetyczne olejki eteryczne, syntetyczne reprodukcje naturalnych zapachów ani substancje modyfikowane chemicznie.

 Jak sprawdzić czy dany kosmetyk jest faktycznie naturalny?

W przypadku kosmetyków "nie-naturalnych" jedyna droga by upewnic się co zawiera dany kosmetyk jest dokładne przeanalizowanie listy składników, która musi być podana na opakowaniu kosmetyku. Jest to zadanie trudne i wyłącznie dla najwytrwalszych, gdyż producenci operują na przemian nazwami łacińskimi lub angielskimi.

W przypadku kosmetyków naturalnych- organicznych istnieją uregulowania prawne mające zastosowanie do żywności z kontrolowanych upraw ekologicznych (i organizacje wydające stosowne certyfikaty), tak więć istnieją analogiczne standardy dla kosmetyków naturalnych . Niezależnych organizacji certyfikujące kosmetyki oraz jednostek zajmujących się certyfikowaniem kosmetyków, wydzielonych z instytucji wcześniej kontrolujących wyłącznie ekologiczne produkty spożywcze jest na świecie wiele - na rynku europejskim najważniejsze są w tej chwili trzy, dwie z nich certyfikują kosmetyki najczęściej docierające do Polski.

 Szukaj kosmetyku z certyfikatem

W Wielkiej Brytanii kosmetyki ekologiczne najczęściej certyfikowane są przez Soil Association, natomiast w Europie przez francuski ECOCERT oraz niemiecki BDIH Kontrollierte Naturkosmetik, przy czym ich działalność ma charakter międzynarodowy: certyfikacji przez te organizacje poddają się nawet producenci z tak odległych krajów, jak Nowa Zelandia, Kanada czy Australia. Na półkach w polskich sklepach znaleźć można coraz więcej kosmetyków noszących logo BDIH lub ECOCERT.

- " ECOCERT " - francuska organizacja kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych, zaaprobowana w ponad 80 krajach na całym świecie, mająca swe oddziały również w innych krajach;

- "BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen)"; Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, zajmujący się certyfikowaniem leków, żywności i również naturalnych produktów pielęgnacyjnych;

- "SOIL ASSOCIATION " wiodąca brytyjska organizacja certyfikująca ekologiczną żywność i rolnictwo, a od 2002 roku również kosmetyki;

 Jakie kosmetyki naturalne są dostępne w Polsce? Część 1.

Z przyczyn oczywistych zajmiemy się listą i krótki portretami marek kosmetyków naturalnych dostępych na rynku aptecznym. Dodatkowo, co warto podkreslić,rynek apteczny podlega zaostrzonym rygorom jakościowym, co przekłada się na większe wymogi dot. udokumentowanego działania, jakości produktów, posiadanych certifikatów dla kosmetyków dostępnych w aptekach.

 Linia Eco Linea marki AVA

To pierwsza polska seria kosmetyków ekologicznych certyfikowana przez francuską firmę ECOCERT. Kosmetyki produkowane przez Ava Laboratories (mimo niezbyt nowoczesnego opakowania) noszą prestiżowy znak jakości "kontrolowany kosmetyk naturalny i organiczny" oznaczający, że każdy z preparatów spełnia najwyższe kryteria jakości i jest produkowany zgodnie z wymaganiami stawianymi przez ECOCERT. Linia Eco Linea zawiera rewitalizująco - ochronny kompleks ekstraktów z 4 roślin (ekstrakt z prawoślazu lekarskiego, imbiru, rumianku, zielonej herbaty)- który zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem enzymów niszczących włókna kolagenowe, kwas hialuronowy i inne mukopolisacharydy.

 Kosmetyki dr Hauschka

Dostępne na polskim rynku od kilku lat i godne polecenia są kosmetyki drHauschka niemieckiej firmy Wala. Firma Wala znana jest także z produkcji leków homeopatycznych. Wszystkie produkty drHauschka które pisadają przyznawany przez BDIH certyfikat "Kontrolowany kosmetyk naturalny". drHauschka to jedna z pierwszych linii kosmetyków naturalnych na świecie (powstała jeszcze w latach 60.) dzięki temu posiada ogromne doświadczenie i badania nt działania kosmetyków, a także ekologicznie uprawy na całym świecie. Kosmetyki drHauschka zawierają najwyższej jakości składniki roślinne pochodzące z upraw bio-dynamicznych (tzn . zgodny z rytmem natury; nasiona, kompost i gleba pod uprawę pochodzą z jednego źródła: z własnego ogrodu). To co wyróżnia kosmetyki drHauschka na tle innych to idea rytmizacji (tzn że rośliny oraz ich ekstrakty poddaje się działaniu zmiany dnia, roku, ciepła i zimna) by wydobyć najbardzej optymalne i zgodnie z natura dzialanie, a także sposob tradycyjnego (ręcznie bez użycia zaawansowych technologii) pozyskiwania ekstraktów z roślin.

Linia Plante System Bio

Specjalna linia Plante System Bio stworzona w ramach marki francuskich kosmetyków Plante System posiadają certyfikat Ecocert.  Warto wiedzieć: większość produktów z serii Plante System również nie zawiera parabenów i fenyloksyetanolu Kosmetyki linii Plante System Bio zawierają rzadkie ekstrakty. Innowacyjną metodą są pozyskiwane ekstrakty z roślin dla tej linii - za pomocą specjalnej nowoczesnej ekstrakcji która ma nieuszkadzać cząsteczek aktywnych substancji - dzięki przetwarzaniu w niskich temperaturach.

c.d.n.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena