Rzucenie palenia wymaga oprócz głównej, najważniejszej decyzji "Rzucam palenie" wielu mniejszych. Co wybrać - gumy czy pastylki, a może plastry? Jaką wybrać dawkę? Ile produktów mam zakupić? Przeczytaj Krótki Przewodnik drOlivii po plastrach, pastylkach i gumach - czyli o co w tym wszystkim chodzi?

Data dodania: 2009-06-17

Wyświetleń: 13200

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po co w ogóle stosować pomoc w rzucaniu palenia?

Z badań wynika że kluczowe jest "mocne postanowienie" skończenia z nałogiem palenia. Ale 76% palaczy, którzy próbują rzucić palenie samą siłą woli, wraca do nałogu już po tygodniu.

Stosowanie plastrów, gum lub pastylek nikotynowych ma głównie pomóc z ograniczeniu odczuwania "głodu nikotynowego", który jest najbardziej dotkliwą konsekwencją odstawienia palenia. Dodatkowo w czasie stosowania kuracji "oduczamy" mózg od nawyku sięgania po papierosa, co jest też ogromnie ważne - gdyż jak zwykle trwałe zmiany wymagają czasu.

Jak działają zatem plastry, pastylki czy gum nikotynowe?

Należą one do tzw. nikotynowej kuracji zastępczej (NTZ), która polega na podawaniu określonych dawek nikotyny (główna substancja powodująca uzależnienie) i stopniowe obniżanie tych dawek w czasie.

Oprócz obniżania dawek nikotyna przede wszystkim podawana jest w bezpieczny sposób (przez skórę - plastry, lub przez układ pokarmowy - pastylki i gumy), gdyż w paleniu najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest własnie samo palenie - wdychanie substancji toksycznych (innych niż nikotyna) do płuc.

Z taką pomocą ma się ok. dwa razy większą szansę na rzucenie palenia niż tylko z samą silną wolą, która potrafi się często "złamać" w obliczu fatalnego samopoczucia podczas "głodu nikotynowego".

Niquitin oraz Nicorette to najpopularniejsze produkty, które kupuje ponad 70% Polaków. Dlatego skupiamy się w artykule na charakterystyce tych dwóch marek.

Co wybrac - gumy, plastry czy pastylki?

Odpowiedz sobie na pytanie nr 1: Czy rzucam palenia od razu czy próbuję stopniowo ograniczyć palenie?

Jesli decydujesz się na "ostre cięcie" i chcesz rzucić palenie od razu - najlepsze będą plastry. Nakleja się je raz dziennie, a zapewiaja ochronę przez 24h - plastry Niquitin lub przez 16h - plastry Nicorette.

Jeśli decydujesz się ograniczać palenie i małymi kroczkami zbliżać się do dużej decyzji - tutaj najlepiej sprawdzą sie pastylki do ssania, pastylki podjęzykowe, inhalator lub gumy do żucia.

Jaką wybrać dawkę i jaki jest czas terapii?

Jeśli zdecydowałaś/eś się na plastry a palisz:
-- więcej niż 10 papierosów dziennie: po wybraniu zacznij od najwyższej dostępnej dawki nikotyny i schodź stopniowo w dół. W przypadku plastrów Niquitin producent rekomeduje 10 tygodniową terapię (6 tygodni - plastry 21mg; 2 tygodnie - plastry 14mg, 2 tygodnie - plastry 7mg). Jeśli chodzi o plastry Nicorette to producent zaleca 12 tygodniowa terapię (8 tygodni - plastry 15mg; 2 tygodnie - plastry 10mg, 2 tygodnie - plastry 5 mg).
-- mniej niż 10 papierosów dziennie: producent plastrów Niquitin rekomeduje krótszą 8 tygodniową terapię (6 tygodni - plastry 14mg; 2 tygodnie - plastry 7mg).

Jeśli zdecydowałaś/eś się na pastylki NiQuitin
-- gdy sięgasz po 1-go papierosa w ciągu 30 minut po przebudzeniu - zastosuj wtedy pastylki NiQuitin* z większą dawką nikotyny - 4mg;
-- gdy zaś sięgasz po 1-go papierosa później - zaleca się pastylki NiQuitin* z 2mg zawartością nikotyny.
-- wg. zaleceń producenta: pierwsze 6 tygodni przyjmuj 1 pastylkę co 1-2h, następne 2 tygodnie - 1 pastylkę co 2-4h, w końcowych 2 tygodniach - 1 pastylkę co 4-8h.

Jeśl zdecydowałes się na gumy Nicorette:
-- mocno uzależnieni (wynik testu tolerancji Fagerströma większy lub równy 7 albo wypalanie więcej niż 25 papierosów dziennie) mogą rozpocząć terapię dawką 4 mg.
-- w pozostałych przypadkach początkowa dawka powinna wynosić 2 mg. W przypadku większości palących osób stosowanie 8-12 gum do żucia dziennie jest liczbą wystarczającą.
-- wg. producenta czas leczenia poszczególnych palaczy może się różnić, kuracja powinna jednak trwać przynajmniej 3 miesiące. Podczas tego okresu liczbę gum trzeba stopniowo ograniczać i przy dziennym użyciu 1-2 gum preparat (np. NICORETTE® Mint) należy odstawić.

Na rynku pojawiły się także mini pastylki - podjęzykowe zarówno Niquitin jak i Nicorette. Sa mniejsze, bardziej dyskretne. Ławiejsze do schowania w torebce (szczególnie Niquitin Mini ma wygodne opakowanie)

-- jeśli zdecydowałeś rzucać palenie z Niquitin Mini: dla osób wypalających PONAD 20 papierosów dziennie przeznaczone są Niquitin Mini 4 mg dla osób które NIE wypalają więcej niż 20 papierosów dziennie producent zaleca: Niquitin Mini 1,5 mg
-- w przypadku tabletki podjęzykowej Nicorette : Jeśli paliłeś do 20 papierosów dziennie lub mniej,  używaj jedną Nicorette® Microtab co godzinę, choć można zwiększyć tę dawkę do dwóch Nicorette® Microtab, jeśli chęć zapalenia nie jest dostatecznie złagodzona. Jeśli paliłeś więcej niż 20 papierosów dziennie,  używaj dwóch tabletek Nicorette® Microtab co godzinę. Zwykle stosuje się 8-12 tabletek na dobę (nie wolno używać więcej niż 30 tabletek Nicorette® Microtab 2 mg na dobe


Nicorette wprowdziło także inhalator który dodatkowo zajmuje ręce i wygląda podobnie jak papieros. Inhalator  ułatwia ograniczanie ilości wypalanych dziennie papierosów osobom, które nie chcą lub nie są w stanie rzucić nałogu w sposób nagły.


Pamiętaj! Rzucanie palenia jest długotrwałym procesem, trwającym co najmniej kilka miesięcy.

UWAGA: Jednym z najczęstszych błędów jest zakupienie pojedynczego opakowania preparatu NTZ ( np. gum lub plastrów) „na próbę” czy na sam początek, by następnie kontynuować próbę samą siłą woli… Takie postępowanie prawie na pewno nie przyniesie efektów, prawdopodobnie stracisz tylko czas, pieniądze i osłabisz swoją motywację…

Aby Nikotynowa Terapia Zastępcza mogła przynieść efekty, musi trwać kilka miesięcy… (zazwyczaj trzy do sześciu). Dlatego jeżeli decydujesz się zwiększyć swoje szanse za pomocą Nikotynowej Terapii Zastepczej, poczyń ku temu odpowiednie przygotowania.

Jeżeli faktycznie jesteś zdecydowany, by pomóc sobie za pomocą NTZ, nie kupuj ich na sztuki lub „na próbę”. Jedyne, co osiągniesz to strata pieniędzy… Zamiast tego zrób sobie od razu zapas produktów na co najmniej miesiąc lub dłużej i stosuj je codziennie według instrukcji... będziesz wtedy bardziej zmotywowany i systematyczny.

Tutaj znajdziesz wysztkie najpopularniejsze na rynku produkty, których zadaniem jest ułatwić rzucanie palenia .

Trzymamy kciuki!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena