Z pewnością niewielu z Państwa zdaje sobie sprawę o istnieniu tego miasta położonego na urokliwych terenach Roztocza. Rejon słynący z czystości powietrza i dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. W 2004r. Janów Lubelski otrzymał zaszczytny tytuł „Perły Lubelszczyzny”...

Data dodania: 2009-08-15

Wyświetleń: 1641

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z pewnością niewielu z Państwa zdaje sobie sprawę o istnieniu tego miasta położonego na urokliwych terenach Roztocza. Rejon słynący z czystości powietrza i dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. W 2004r. Janów Lubelski otrzymał zaszczytny tytuł „Perły Lubelszczyzny”. Miasto zostało wybrane głosami słuchaczy regionalnej rozgłośni radiowej, którzy uznali miasto za najbardziej atrakcyjne miejsce do odwiedzenia i wypoczynku.

    Największą atrakcję turystyczną stanowi Zalew Janowski - sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 30 ha, położony na przedpolu Lasów Janowskich. Zalew ma złotą plażę zlokalizowaną na rozległej, śródleśnej wydmie i jest zasilany wodą ze źródliska w Stokach. Wokół zalewu rozlokowane są ośrodki wypoczynkowe, pole kempingowe oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego. Na Zalewie znajduje się Wyspa Katarzyny, mająca w przyszłości stanowić element wyróżniający miasto spośród innych ośrodków turystycznych. Opracowywana jest także koncepcja Parku Rekreacji, miejsca aktywnego wypoczynku dla gości i mieszkańców.   

    Janów Lubelski stwarza możliwość uprawiania aktywnych form turystyki. Ukształtowanie terenu, woda, zaplecze sportowe i rekreacyjne stwarzają bardzo dogodne, a wręcz wymarzone warunki na wszelkiego rodzaju zgrupowania i obozy sportowe. Uzupełnieniem oferty jest ktyra pływalnia "OTYLIA" wraz z mini programem SPA i odnowy biologicznej. Nad zalewem dominuje aktywna turystyka wodna - żaglówki, zawody pływackie, piłka plażowa. W pobliżu znajduje się stadnina koni, oferująca naukę jazdy konnej, przejażdżki konne oraz hipoterapię. Aktywnie działa Stowarzyszenie Kulturalno – Sportowe PEGAZ współorganizujące Ogólnopolskie Zawody Konne w Skokach i Ujeżdżaniu.

    Na terenie miasta organizowanych jest wiele imprez i wydarzeń przyciągających turystów z całego regionu. Dwie z nich - Ogólnopolskie Zawody Konne w Skokach przez Przeszkody oraz Festiwal Kaszy „Gryczaki” przyciągają co roku nawet do 10 tys. osób. Wśród pozostałych należy wymienić: Dni Lasów Janowskich „Leśny Skarbiec”, Jarmark Janowski (Festiwal Folkloru), Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART, czy też Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Zbieraniu Grzybów.

    W regionie janowskim aktywnie rozwija się agroturystyka. W mieście i okolicach działają gospodarstwa agroturystyczne, zrzeszone w Stowarzyszeniu Agroturystycznym Ziemia Janowska. Położone w większości na terenie Lasów Janowskich, oferują turystom spokój i bliskie obcowanie z naturą.   

    Obecność kompleksu leśnego przyczynia się do rozwoju turystyki rowerowej. Istnieje kilka tras rowerowych po Lasach Janowskich m.in. Wyprawa do Leśnego Skarbca czy Trasą Glinianych Garnków. Trasy te wiodą przez miejscowości śródleśne, będące ośrodkami tradycyjnego janowskiego rzemiosła, przebiegają w pobliżu pomników historycznych i rezerwatów przyrodniczych.

    Dla spragnionych wrażeń turystów Bagienne Bractwo Obserwatorów Terenowych organizuje przeprawy samochodami terenowymi po lesie, dużą popularnością cieszą się też kuligi w sezonie zimowym.

    Janów Lubelski posiada szeroką ofertę uprawiania sportów halowych. W mieście znajduje się sala gimnastyczna o wymiarach olimpijskich do rozgrywek piłki siatkowej i koszykówki. Działa kilka sekcji wschodnich sztuk walki – zapasy, karate tradycyjne, Jiu-Jitsu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena