Pochwiciwszy do ręki mój nowy dowód osobisty zastanowiło mnie co oznacza ta tajemnicza cyferka na końcu środkowej lub jak kto woli drugiej od końca/początku linijki z tylnej strony dowodu.

Data dodania: 2009-08-15

Wyświetleń: 13074

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Opowieści z różnych niepewnych źródeł głoszą, że jest to liczba osób w Polsce, które mają tak samo na imię i nazwisko jak my. Na pewnym forum trafiłem nawet na mity, że liczba ta dotyczy tylko naszego rocznika, albo ilości osób podobnych fizycznie do nas.

Sprawa w ogóle zaciekawiła mnie (już wcześniej) gdy poruszyliśmy ten temat w szkole na pewnej lekcji gdy to nasza pani "Sorka" o jakże popularnym nazwisku "Nowak" stwierdziła, że ma (o ile dobrze pamiętam) liczbę 4, a z tak popularnym nazwiskiem jest to stanowczo za mało (wyszukiwarka pewnego polskiego serwisu społecznego znalazła mi blisko 600 osób o jej imieniu i nazwisku) i dodatkowo nigdy jeszcze u nikogo nie widziałem tej liczby mającej wartość powyżej 10.

Po chwili smerfowania w sieci znalazłem odpowiedź na ten mit: Jest to cyfra kontrolna wyliczana na podstawie pewnego algorytmu z wszystkich danych zawartych w pierwszej i drugiej linijce. Przyjmuje wartości od 0 do 9.

A po co to?

A no właśnie aby uniknąć pomyłki przy odczycie danych. Nowe dowody osobiste/paszporty/dowody rejestracyjne pojazdów przystosowane są do "automatycznego" odczytu przez odpowiednie czytniki skanujące te znaczki - zmieni się jakiś znaczek (zostanie źle odczytany) to zmieni się suma kontrolna i odczyt zostanie zapewne powtórzony.

Taką sumę kontrolną ma nawet nasz PESEL, aby zabezpieczyć go przed błędnym przepisaniem. Jest nią ostatnia cyferka, tak samo generowana wg odpowiedniego algorytmu na podstawie pozostałych cyferek w PESELu.

Dla zainteresowanych dokładnymi informacjami o polach w najważniejszych dokumentach, algorytmach sum kontrolnych zapraszam tutaj.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena