Każdego chyba irytują banery we flashu na większości popularnych stron a tym bardziej te, które zasłaniają nam pół ekranu i zmuszają do poszukiwania mało widocznego "iksa", który czasami, ale nie zawsze pozwala nam ze swojej łaski zamknąć to natrętne okienko.

Data dodania: 2009-10-30

Wyświetleń: 3021

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pewnego razu zmobilizowałem się i postanowiłem odszukać i zainstalować program (w sumie dodatek do Firefoxa) Adblock Plus, o którym kiedyś przeczytałem w jakimś artykule. Dodatku długo poszukiwać nie musiałem. Po chwili jednak okazało się, że sam program (czyt. plugin do FireFoxa) nie wiele nam pomoże, gdy nie dostarczymy mu odpowiedniego i skutecznego filtra. Oczywiście podczas instalacji mamy do wyboru kilka filtrów, ale żaden nie jest polski, a więc niezbyt nam przydatny. Owocem kolejnych poszukiwań były polski filtry dostarczane przez naszą społeczność.

Aby zacząć pracę z AdBlockiem musimy:

1. Mieć przeglądarkę Firefox, jeżeli jej nie mamy to ją instalujemy.
2. Instalujemy wtyczkę Adblock Plus
3. Dodajemy subskrybcję filtrów suda.pl lub BSI

Teraz Adblock codziennie będzie aktualizował bazę filtrów.

Sposób może niezbyt uczciwy wobec wydawców stron, które odwiedzamy, ponieważ pozbawiamy ich części zarobków, jakie otrzymują z tych reklam, ale z drugiej strony czy taki sposób reklamowania i zarabiania jest uczciwy wobec odwiedzających strony? Bez odwiedzających nie było by nic...

Zawsze możemy dodać do wyjątków reklamy, które nie uprzykrzają nam życia, a wręcz czasami się przydają.

Aby nie były blokowane reklamy np. od googla:

1. Klikamy dwukrotnie na ikonce AdBlocka, którą mamy zależnie od ustawień w prawym dolnym rogu albo w prawym górnym rogu obok wyszukiwarki.

2. W nowo otwartym okienku klikamy na "Dodaj filtr" i wpisujemy frazę: ""@@||googlesyndication.com"

W ten sam sposób możemy postępować dla całych stron, dla których chcemy, aby reklamy nie były blokowane. Prostszym sposobem może być też kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonce AdBlocka i "Wyłącz blokowanie na [...]" Gdzie w miejscu [...] jest adres strony, którą właśnie mamy otwartą.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena