Młodzi ludzie, którzy zaczynają dopiero swoje samodzielne życie mają mocno utrudniony start w dorosłość. Przyczyną są stale rosnące ceny nieruchomości w Polsce. Jeszcze kilka lat temu w moim mieście można było kupić niewielkie czterdziesto metrowe mieszkanie za 45000 zł.

Data dodania: 2009-08-12

Wyświetleń: 2248

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

     Dzisiaj takie mieszkanie kosztuje co najmniej dwa razy tyle, a często jeszcze więcej. Ten, kto zainwestował w nieruchomości mniej więcej 6 – 7 lat temu, podwoił swój stan posiadania. Nawet jeśli kupowało się mieszkanie, czy dom w kredycie hipotecznym, to i tak udało się na tym interesie wzbogacić.

Zakup własnego mieszkania przy dzisiejszych cenach wiąże się albo z długoletnim, przez całe życie drenującym kieszeń kredytem hipotecznym, albo, ewentualnie z pomocą rodziców. Nie wszystkich jednak rodziców na taką pomoc stać. Ceny nieruchomości nadal idą w górę i tak naprawdę nie wiadomo jaki pułap mogą osiągnąć.

   Nieruchomości są inwestycją w miarę bezpieczną w obliczu kryzysu, jaki obecnie przeżywamy, dlatego jeśli posiadasz wolne środki przemyśl kwestię nabycia dobrze rokującej nieruchomości. Może być ona zabezpieczeniem dla twoich dzieci, a jej wynajem może stać się stałym źródłem dodatkowego dochodu.

Rynek nieruchomości w Polsce można podzielić na rynek pierwotny i rynek wtórny. W ramach rynku pierwotnego zbywane są nieruchomości nowe, zwykle za pośrednictwem deweloperów. Rynek wtórny dotyczy nieruchomości, które były już w obrocie, odsprzedawanych przez osoby prywatne lub firmy.

Każda sprzedawana nieruchomość powinna posiadać tak zwaną księgę wieczystą. Księgi wieczyste są rodzajem rejestru sądowego nieruchomości, w którym zapisany jest stan prawny każdej nieruchomości, jej właściciel, informacja o tym, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką lub innymi długami. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy koniecznie zapoznać się z wpisami w księdze wieczystej, które nie tylko upewnią nas, że kupujemy niezadłużoną nieruchomość, ale także powiedzą, czy osoba, która oferuje nieruchomość do sprzedaży ma prawo nią rozporządzać.

Zakupienie nieruchomości obciążonej hipoteką powoduje przejście na kupującego obowiązku spłaty hipoteki. Wierzyciel będzie dochodził swoich praw na nowym właścicielu nieruchomości.  Celem dokonania zakupu należy spisać w obecności notariusza specjalny akt prawny, który będzie dowodem, na przeprowadzenie przez nas transakcji kupna- sprzedaży. O odpowiednie wpisy w księdze wieczystej zadba już notariusz, który pobiera za swoje usługi wynagrodzenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena