Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych dolegliwości ,która spotyka około piętnaście procent populacji na świecie. Najwięcej problemów z trądzikiem ma młodzież, jednak problem ten może być bezlitosny także dla starszych osób.

Data dodania: 2009-08-04

Wyświetleń: 2414

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd bierze się trądzik? Ogólnie rzecz ujmując, trądzik pospolity wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i rogowaceniem ujść mieszków włosowych.
Pięćdziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku pospolitego wiąże się z czynnikami genetycznymi. Jeśli trądzik spędzał sen z powiek naszej babci, mamie czy tacie, możemy być niemal pewni, że i nas nie ominie.

Na powstawanie trądziku mają wpływ także szalejące hormony, a dokładnie androgeny. Zaburzenie równowagi w systemie hormonalnym prowadzi do wyskakiwania krost i zaskórników. Komórki gruczołów łojowych mają receptory dla androgenów, których pobudzenie nasila łojotok. Podwyższony poziom androgenów może wywołać trądzik u kobiet, a preparaty antyandrogenowe znacznie obniżają łojotok. Pierwszymi objawami trądziku pospolitego są: zaskórniki, grudki, krostki czy torbiele ropne.

Jak uniknąć i pozbyć się trądziku? Takie pytanie można usłyszeć z ust osób dotkniętych tą dolegliwością. By zlikwidować istniejące już krosty, należy zastosować odpowiednie leczenie. W zależności od postaci trądziku, trzeba przeprowadzić specjalistyczne leczenie lub można posłużyć się domowymi sposobami, niewymagającymi lekarskiej konsultacji. Chcąc zakupić odpowiedni preparat, w jego składzie powinien znaleźć się między innymi nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas salicylowy.

Natomiast, by pozbyć się blizn, będących pozostałością po trądziku, należy udać się do gabinetu dermatologicznego i zastosować odpowiedni zabieg. Wśród nich można wymienić: dermabrazję oraz laserowe usunięcie blizn.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena