Gruczoł tarczowy to nic innego jak tarczyca. Składa się on z dwóch płatów połączonych ze sobą więziną. Tarczyca umiejscowiona jest na szyi poniżej krtani. Rola tarczycy polega na wychwytywaniu jodu z krwi, syntezie hormonów, magazynowaniu hormonów w koloidzie i uwalnianiu hormonów do krwi.

Data dodania: 2009-08-03

Wyświetleń: 2170

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tarczyca zbudowana jest z pęcherzyków, które zmieniają swoją wielkość w zależności od swojej aktywności czynnościowej. W pęcherzykach tych magazynowane są produkowane przez tarczycę hormony.

Tyroksyna i trójjodotyronina to jodowane aminokwasy. Powstają w wyniku jodowania aminokwasu tyrozyny, które odbywa się w tarczycy. Hormony te przyspieszają przemianę materii. Zaburzenie funkcjonowania tarczycy wpływa na produkcję trójjodotyroniny i tyroksyny. Gdy tarczyca produkuje niewystarczająco dużo tych hormonów dochodzi do niedoczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy przejawia się poprzez: drżenie rąk, utrata masy ciała mimo wzmożonego apetytu, silne osłabienie i zmęczenie mięśni. Ponadto w chorobie Graves-Basedowa dochodzi do powiększania się tarczycy i wytrzeszczu oczu. Leczenie nadczynności tarczycy polega przede wszystkim na hamowaniu wydzielania hormonów tarczycy za pomocą leków, na przykład metizolu lub methyltiouracylu.

W przypadku niedoczynności tarczycy dochodzi do spowolnienia przemiany materii, mogącej prowadzić do otyłości. Ponadto chorzy cierpiący na to schorzenie stają się senni i zwalnia się u nich czynność serca. Pojawiają się obrzęki, zwłaszcza na twarzy. Skóra staje się sucha i szorstka, a włosy ulegają osłabieniu i wypadają.

Stosując specjalistyczny preparat wspomagający pracę tarczycy możemy mieć pewność, że ilość produkowanych hormonów przez tarczycę będzie na wystarczającym poziomie. Ale przede wszystkim najważniejsze jest leczenie, dzięki któremu możliwe jest całkowite wyleczenie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena