Lęk przed niepowodzeniem może nam pokrzyżować wszelkie plany i posadzić w miękkim fotelu przed telewizorem nawet na kilka lat.

Data dodania: 2009-07-28

Wyświetleń: 3121

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszym krokiem na drodze do wyznaczonego celu jest, przede wszystkim, przezwyciężenie obaw przed niepowodzeniem. Powszechnie uważa się, że niepowodzenia w niektórych sytuacjach i popełnianie błędów eliminuje osiągnięcie sukcesu. Musisz sobie uświadomić, że niepowodzenia, a nawet klęski, są przesłanką każdego sukcesu. Ci, którzy osiągają swoje cele, po drodze popełniają wiele błędów i ulegają porażkom. Sukces przypisany jest działaniu, a działanie nie zawsze jest tym efektywnym. Trzeba się parę razy pomylić, by wreszcie zacząć dokonywać najlepszych wyborów. Sukces osiąga się metoda prób i błędów. Nawet wtedy, gdy jesteśmy naładowani teorią do pełna i wydaje się, że nie może być mowy o jakimkolwiek niepowodzeniu.

Po pierwsze, jeżeli zaczniesz rzeczywiście działać i spotka Cię pierwsze niepowodzenie, zauważysz, że w ogóle nie jest to takie groźne. Nie paraliżuje Twoich działań, tylko pokazuje, że nie tędy droga. Jeżeli tak to rozumiesz, to poczujesz nową energię do działania. Będziesz zmotywowany, bo już wiesz, że teraz będzie łatwiej. Każde niepowodzenie można rozwiązać, przezwyciężyć i naprawić. To pozwoli zrozumieć w czym tkwiła istota błędu i wpłynie na umiejętność unikania popełniania tych samych błędów. Tylko ludzie owładnięci obłędem lub wycofujący się tchórze, nie potrafią wyciągać wniosków z nauki, jaką niesie własne doświadczenie. Skorzystać z niej i pełniej rozwinąć skrzydeł do działania.

Musisz wiedzieć, że jedynym życiowym niepowodzeniem jest to, czego nie robisz, czego nie próbujesz, z czego rezygnujesz. Niepowodzenie może być przyjacielem, pomagającym osiagnąć cel i zrealizować własne marzenia. Chyba, że zechcesz inaczej. O klasie człowieka nie stanowi to, czy popełnia błędy, czy nie, tylko jak z nich korzysta.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena