Dowiedz się teraz, co tak na prawdę jest najważniejsze w wystąpieniach publicznych, aby ludzie słuchali z zaciekawieniem zamiast zasypiać z nudów

Data dodania: 2009-07-12

Wyświetleń: 3336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedz sobie na pytanie, czym są dla Ciebie wystąpienia publiczne?

Jak często zdarza Ci się występować przed ludźmi?

Co robisz, aby ludzie Cię słuchali?


Wiele osób myśli, że wystąpienie publiczne ma miejsce wtedy, gdy prelegent wychodzi przed olbrzymi tłum ludzi i wygłasza mowę. Jednak w rzeczywistości, nie jest to jedyna sytuacja zwana wystąpieniem publicznym. Nie trzeba być mówcą aby występować publicznie.

Wystąpieniem publicznym jest każdy kontakt z ludźmi, niezależnie czy jest ich dwa tysiące czy dwie osoby. Wystąpienia publiczne przechodził każdy z nas w szkole, przed tablicą, nauczycielem i klasą. Już wtedy trzeba było wychodzić na środek i coś mówić.

A'Propos szkoły, to właśnie w tych czasach, większości z nas zainstalowano fobie społeczne. To właśnie wychodzenie przed klasę i nieświadoma reakcja ze strony nauczyciela (polegająca na ocenie i negatywnych słowach) spowodowała, że nawet po wielu latach ludzie boją się przemawiać do większego grona osób. Jednak jest to oddzielne zagadnienie, które omawia artykuł: Panorama społeczna, czyli jak pozbyć się fobii społecznej.

Powracając do tematu, nie wiem jak często kontaktujesz się z ludźmi i jakiej wielkości są grupy, do których przemawiasz. Jednak uważam, że warto nauczyć się przemawiania w taki sposób, aby ludzie z chęcią Ciebie słuchali. Są na to proste sposoby. Niektóre z nich wymagają ćwiczeń, inne możesz stosować od zaraz!

Najważniejszą wskazówką, jest postępowanie według pewnego schematu:

Dlaczego/Po co? => Co to? => Jak? => Co jeszcze


Najpierw zaczynając rozmowę lub wystąpienie, ważne jest aby zainteresować słuchacza. Wytłumacz mu, po co ma Ciebie słuchać, dlaczego na tym skorzysta, co dzięki temu osiągnie, co on będzie z tego miał?
Jeśli zaciekawisz słuchaczy, to uzyskasz ich uwagę.

Niestety większość pedagogów, czy to nauczycieli w szkole, czy wykładowców na uczelniach – nie robi tego. Niektórzy przedstawiają tylko plan wystąpienia, a inni przechodzą do rozwinięcia. Przez pięć lat studiowania nie usłyszałem wstępu, który miałby na celu zaciekawienie słuchaczy...

Kolejnym etapem jest wytłumaczenie, o czym będziemy mówić. Dopiero wtedy przechodzimy do punktu: JAK, czyli do treści przekazu. Ostatnim punktem powinno być powiedzenie, co jeszcze mogę zyskać, poznając dany temat.

Większość dobrych mówców skupia się najbardziej na pierwszym etapie, oraz pamięta o ostatnim. Jeśli znasz podstawowe prawa zapamiętywania, to wiesz, że najlepiej pamiętamy to co jest na początku i to co jest na końcu (oraz to, co się wyróżnia).

Dlatego najważniejszy jest wstęp (przedstawienie się, oraz zainteresowanie tematem) oraz zakończenie (przypomnienie o czym mówiliśmy, oraz jak jeszcze możemy na tym skorzystać).

Warto też w trakcie rozwinięcia (czyli to, co w środku wystąpienia i co trwa najdłużej) w celu podtrzymania uwagi powracać do pytania: Po co?

Kolejna technika stosowana przez najlepszych mówców to tak zwane pętle, znane w NLP jako nested loops. Pętle polegają na tym, że opowiadając historyjki, przerywamy je w najciekawszym momencie po to, aby powrócić później. Najlepiej otworzyć takie historyjki na początku wystąpienia i zamknąć na koniec. Dodatkowo warto wplatać pętle w środek wystąpienia.

Pętle można otwierać wielopoziomowo, zaczynając od jednej, przechodząc do następnej i następnej. Sposób budowania nested loops opisał w prosty sposób Michał Jankowiak, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłam Cię do jego artykułu: (Nested loops... => kliknij na dole strony).

Następna technika to metafory. Metafory polegają na przedstawieniu jednej rzeczy, zjawiska lub osoby w kategoriach innej. Są łatwo przyjmowane przez umysł człowieka, dlatego są tak bardzo skuteczne. Co ważne, ludzie słysząc wprowadzenie do metafory (słowa: "To jest tak, jak z...."), automatycznie przyjmują stan nastawiony na ich odbiór. Jest to związane ze skojarzeniem z dzieciństwa, kiedy lubili słuchać opowiadania, baśnie i bajki.

O wykorzystaniu metafor do skutecznej komunikacji, możesz przeczytać w dziale: artykuły NLP

Podsumowując, jeśli chcesz zrobić dobre wystąpienie publiczne, postaraj się o efektowny wstęp i zakończenie, oraz zaciekawienie. Ludzie z natury są ciekawscy, tak jak dzieci czekające na prezent pod choinką. Gdy wzbudzisz ten stan, zostaniesz wysłuchany do końca :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w wystąpieniach publicznych!
Marcin Kijak

www.ProjektSukces.pl - Rozwój osobisty w praktyce!
Licencja: Creative Commons
2 Ocena