Dla wielu wojna kojarzy się z armią, wojskiem, karabinem i pojazdami pancernymi. Nie zdajemy sobie sprawy jak ogromne żniwo zbiera niewidzialny wróg jakim są bakterie czy wirusy - to nieustanna wojna światów która nigdy się nie skończy.

Data dodania: 2009-07-01

Wyświetleń: 2454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przebieg ludzkiej historii był kształtowany w takim samym stopniu przez mikroby, co przez polityków, żołnierzy i wielkich myślicieli, takich jak Arystoteles czy Darwin. Sama ospa prawdopodobnie odebrała życie większej liczbie ludzi niż jakakolwiek inna choroba w historii naszego gatunku Tyfus panujący wśród żołnierzy był decydującym czynnikiem w odwrocie Napoleona spod Moskwy w 1812 roku, angielskiej wojnie domowej i wielu innych ważnych bitwach europejskich (II wojna światowa była pierwszym poważnym kataklizmem, w którym więcej żołnierzy zginęło w bitwach niż od chorób zakaźnych Keats, George Orwell i Vivien Leigh to tylko kilka spośród sławnych postaw, które zmarły przedwcześnie na gruźlicę. Dzisiaj zaś tacy masowi mordercy, jak AIDS i malaria, dewastują gospodarki krajów rozwijających się - nie bez konsekwencji dla reszty świata.

Wojna z zakażeniami nigdy się nie skończy. Ostatnie dane ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują, że w 1995 roku 17 milionów ludzi - większość z nich to dzieci - zmarło na choroby zakaźne. Na pierwszym miejscu plasuje się zapalenie płuc, które spowodowało 4 miliony zgonów, potem gruźlica i malaria - po 3,1 miliona zgonów. Cholera, tyfus i czerwonka łącznie są odpowiedzialne za śmierć kolejnych 3 milionów, a wirusowe zapalenie wątroby typu B, HIV/AIDS i odra były przyczyną kolejnych 3 milionów zgonów. Wreszcie, milion osób straciło życie z powodu tężca, kokluszu i pasożytów jelitowych.

Rozkład chorób zakaźnych na świecie zmienia się nieustannie - także, dlatego, że od czasu do czasu pojawiają się nowe choroby, a stare wracają. WHO szacuje, ze w ciągu ostatnich 20 lat pojawiło się, co najmniej 30 nowych chorób. Niektóre z ważniejszych to: gorączka, Ebolo, która pojawiła się w 1976 roku; AIDS, o którym pierwsze raporty opublikowano we wczesnych latach 80.; Wirusowe zapaleniu wątroby typu C w 1989 roku i zakażenie, Legionella z roku1977. W Wielkiej Brytani wystąpiła zaś nowa postać choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD) najwyraźniej przeniesionej z bydła na ludzi. Gruźlica i malaria - dwa „stare" schorzenia, o których myślano, że są kontrolą - znowu zbierają żniwo, w Europie Wschodniej natomiast ponownie pojawiła się błonica. Stosuje się wiele preparatów aby temu zaradzić. Od specyficznych szczepionkę po standardowe preparaty anty pasożytnicze jak chociażby paraprotex. Niektóre choroby zakaźne są jednak w odwrocie. W 196 roku WHO ogłosiła, że świat uwolnił się od ospy dzięki masowej akcji szczepień. Ostatni przypadek ospy zanotowano w 1978 roku - co dziwne, w Wielkiej Brytan", gdy fotograf medyczny Janet Parker zmarła po zakażeniu się wirusem z próbki laboratoryjnej. Rok wcześniej etiopski kucharz Mao Moallin był ostatnią osobą, która zaraziła się ospa normalną drogą. Teoretycznie jednak ospa może powrócić na scenę, ponieważ zapasy wirusa nadal istnieją, przychów w laboratoriach badawczych w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach zgromadzenie WHO dyskutowało, czy nie powinno się zniszczyć tych zapasów, aby mieć pewność, że ludzkości nie grozi powrót tej choroby. Byłoby to pierwsze celowe unicestwienie naturalnego organizmu. Jak dotąd ten wyrok śmierci kilkakrotnie odraczano; ostatnie plany przewidywały zniszczenie wirusa 30 czerwca 1999 roku Wirus ten „żyje” w tym sensie, ze poznano sekwencję jego genomu - sumy jego materiału genetycznego - i sklonowano go. Wydaje się, że mamy już wystarczającą wiedzę na temat tego wirusa i me ma konieczności dalszych studiów nad nim.

Zakażenie nitkowcem podskórnym (Drncunvulux medinensis) - pasożytniczą chorobą tropików, najprawdopodobniej podzieli los ospy. Inne choroby zakaźne z listy WHO przewidziane do unicestwienia to polio, odra, trąd, koklusz i ślepota rzeczna, czyli tropikalna choroba powodowana przez pasożyty. Zgodnie z ostatnimi danymi powinniśmy byli pozbyć się Polio do 2005. Później, podobnie jak w przypadku ospy, WHO zniszczy samego wirusa. Potem, prawdopodobnie przed rokiem 2010. powinna przyjść kolej na odrę

Licencja: Creative Commons
0 Ocena