Paweł Kowalski i Orkiestra pod dyrekcją Aleksandra Grefa grają Chopina

Data dodania: 2009-06-14

Wyświetleń: 1761

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

13. czerwca ruszył nowy festiwal, poświęcony Chopinowi – Chopiniada, odbywający się w pięknie położonym Puszczykowie, otoczonym Wielkopolskim Parkiem Narodowym.

Podczas koncertu inauguracyjnego mieliśmy okazję usłyszeć Deus polonaises E-dur Józefa Elsnera i II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego i orkiestrę pod dyrekcją Aleksandra Grefa.

Józef Elsner jest znany dziś głównie z tego, że był nauczycielem Fryderyka Chopina w Szkole Głównej Muzyki, a jego utwory nieczęsto goszczą w repertuarach filharmonii. Jego Deus polonaises E-dur są utworami zdradzającymi solidny warsztat kompozytorski, napisane są sprawnie, a jednocześnie nie są pozbawione wdzięku. Wykonanie orkiestry pod dyrekcją niezwykle zdolnego młodego dyrygenta Aleksandra Grefa było niezwykle ciekawe i trzymające w napięciu.

Fryderyka Chopina nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, a jego Koncerty fortepianowe zna chyba każdy meloman. Tym trudniejsze zadanie dla pianisty, by sprostać wysokim wymaganiom publiczności. Paweł Kowalski, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów, wywiązał się z tego zadania znakomicie. Jego wykonanie, pełne lekkości, prostoty i bezpretensjonalności, nasuwało na myśl kanoniczne już nagrania Józefa Hofmanna.

Obdarzony dużą wrażliwością na dźwięk, świetną techniką i ciekawą osobowością pianista potwierdził swą klasę brawurowo wykonując Poloneza As-dur op.53 na bis.

Bez wątpienia koncert był dużym wydarzeniem artystycznym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena