Czy wiesz, że nasz mózg przyzwyczaja się do czynności, które wykonujemy codziennie i po pewnym czasie wykonujemy je prawie automatycznie? Z jednej strony jest to bardzo cenna cecha, gdyż możemy pewne zachowania ‘zakodować’ sobie i wykonywać je automatycznie. Co możemy zrobić, aby nie popaść w marazm umysłowy. Proste rady, które zmuszą ...

Data dodania: 2009-06-13

Wyświetleń: 2215

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy wiesz, że nasz mózg przyzwyczaja się do czynności, które wykonujemy codziennie i po pewnym czasie wykonujemy je prawie automatycznie? Z jednej strony jest to bardzo cenna cecha, gdyż możemy pewne zachowania ‘zakodować’ sobie i wykonywać je automatycznie.

Z drugiej strony mózg nie otrzymuje nowych bodźców i przez to nie rozwija się. Stymulacja mózgu nowymi bodźcami jest bardzo ważna dla naszego rozwoju i kreatywności. Czy zatem jesteśmy skazani na zatracanie naszych kreatywnych zdolności? Niekoniecznie. Drobne rzeczy, które możemy zmienić w naszym życiu sprawią, iż nasza prawa półkula zacznie ponownie pracować. Co zatem możemy zrobić? Poniżej krótka lista, która oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości:

* zmień swoją codzienną trasę praca - dom
* zacznij (a przynajmniej spróbuj) pisać nie dominującą ręką
* zrób to samo z porannym i wieczornym myciem zębów
* rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki podróżując rano do pracy w autobusie (odradzamy rozwiązywania łamigłówek kierującym pojazdy)
* jeśli masz taką możliwość zamień się miejscami ze swoimi kolegami/koleżankami w pracy (raz na jakiś czas)

Być może zmiany te wydają się małe, ale nawet tak drobne sprawią, że nasz mózg nie będzie mógł opierać się na zgromadzonych informacjach, gdyż po prostu takich nie będzie jeszcze posiadał. Będzie zmuszony pracować na ‘wyższych obrotach’. A ‘wyższe obroty’ to większa wydajność i bardziej kreatywna praca. Zatem do dzieła. Łammy nasze codzienne przyzwyczajenia i uwalniajmy drzemiące w nas możliwości.

A jeśli chciałbyś bardziej odmienić swoje życie. Zerknij do tej pozycji książkowej - Czas na zmiany.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena