Każdy z nasz ma tyle samo dostępnego czasu każdego dnia. Dlaczego jedni mają czas na rodzinę, rozwój swojego biznesu oraz odpoczynek, gdy inni cały czas twierdzą, że na nic im go nie starcza. Chciałbyś/chciałabyś wykorzystać dany Ci czas bardziej efektywnie? Poznaj podstawowe prawdy o czasie abyś mógł/mogła lepiej nim zarządzać.

Data dodania: 2009-06-05

Wyświetleń: 2174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z mądrości "życiowych", którą bardzo lubię i która przemawia do mnie jest następujące zdanie. Brzmi ono tak:

"Czas płynie czy tego chcesz czy nie. Od Ciebie zależy jak go użyjesz i gdzie będziesz na końcu."

Czyli po prostu czas płynie. Jakkolwiek byś się starał/starała nie zatrzymasz go. Banalne w swojej prostocie, nieprawdaż? Jednak pomimo swojej banalności (a może właśnie przez nią) często ten fakt pomijamy. Odkładamy zadania na później, tracimy czas, którego już nigdy nie odzyskamy. Tak, drugim niezaprzeczalnym faktem odnośnie czasu jest to, że:

"Każdy z nas ma do dyspozycji taką samą ilość czasu."

Nie ważne czy jesteś biedny, bogaty, duży czy mały. Wszyscy mamy 24h do naszej dyspozycji każdej doby. Trudno temu zaprzeczyć. Gdy już uświadomimy sobie te dwa fakty prawie natychmiastowo dochodzimy do kolejnych dwóch.

"Żadne pieniądze świata nie zapewnią Ci większej ilości czasu."

Coraz banalniejsze prawda? Na koniec zostawimy sobie perełkę:

"Nikt, prócz Ciebie nie rozporządza Twoim czasem."

To już wszystkie prawdy o czasie. Banalne w swojej prostocie, ale często o nich zapominamy. Zanim przejdziemy do dalszej części powtórzmy zatem nasze 4 prawdy o czasie:

* czas płynie
* każdy ma go tyle samo
* nie da się go kupić
* tylko my nim rozporządzamy

Teraz, gdy już to wiesz zastanów się na co Ty przeznaczasz swój czas. Być może wydaje Ci się, że nie tracisz aż tak wiele. Jednak są momenty, gdy czas przelatuje przez palce nieświadomie. Pomyśl na przykład ile zajął Ci dzisiaj dojazd do pracy? Jak długo stałeś w kolejce do kasy w hiper czy supermarkecie? Z perspektywy całego dnia te kilkunastominutowe przestoje mogą się wydawać drobne, jednak po zsumowaniu okazuje się, że stanowią spory procent naszego dziennego przydziału czasu.

Pojawia się pytanie: "Jak możemy je lepiej wykorzystać?". Wystarczy dowolny (nawet najprostszy) odtwarzacz MP3 lub MP4; Audiobooki z różnych dziedzin czekają, aby wypełnić twój czas poświęcony na takie czynności jak podróż do/z pracy i stanie w kolejkach. Lubisz języki obce? Ucz się ich - Business English. Wolisz coś związanego z samorozwojem? Proszę bardzo - Zrealizuj marzenia. Dostępna oferta na tym się nie kończy. Zobacz pełną ofertę - Klubu Audio, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Na początek dostaniesz Audiobooka na próbę, tak więc możesz przekonać się nic nie tracąc.

Być może wydaje Ci się, że słuchanie podczas wykonywania innych czynności nie jest najlepszą techniką rozwoju, gdyż część informacji nam ucieknie. Jest w tym trochę prawdy, jednak nasza podświadomość także wychwytuje słyszane informacje i nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi analizuje to, co dociera do naszego mózgu za pomocą zmysłów.

I na koniec kwestia najważniejsza. Czy warto? W moim przypadku tak. Codziennie 40 minut schodzi mi na dojazd do pracy w jedną stronę. W tygodniu daje to już ponad 6,5 godziny które mogę poświęcić na słuchanie książek. Nie dość, że słuchając ich rozwijam się, to dodatkowo jest to forma relaksu dla umysłu.

Polecam spróbować Audiobooków, to nieoceniony wynalazek.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to polecam książkę 'Działaj skutecznie'
oraz zapisanie się na darmowe szkolenie z zarządzania czasem, celami i zadaniami.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena