Wiele osób uważa, że wystarczy wpisać odpowiednie słowa klucze w dowolnej internetowej wyszukiwarce, a wymarzona kariera zawodowa i duże zarobki będą w zasięgu ręki.

Data dodania: 2009-05-15

Wyświetleń: 2511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak od kliknięcia przycisku "szukaj" do momentu, w którym wyślemy CV i list motywacyjny, może minąć jeszcze wiele czasu. Dowiedz się, jak skutecznie skrócić proces przedzierania się przez gąszcz ogłoszeń.

Co najczęściej wpisują Internauci?:

"Oferty pracy", "ogłoszenia praca", "praca Polska", "dam pracę"

Po wpisaniu jednego z wyżej wymienionych haseł, w wyszukiwarce nie wyświetlą się od razu ogłoszenia o pracy, lecz wykaz stron, na których można je znaleźć. Wybranie odpowiedniej jest ważne, bowiem może sprawić, że rekrutacja odbędzie się dużo szybciej.
Portale dzielą się na takie, poprzez które można bezpośrednio zgłaszać swoją kandydaturę (po założeniu bezpłatnego konta), oraz takie, które tylko zamieszczają oferty. W przypadku gdy serwis pracy nie oferuje możliwości wysyłania zgłoszeń, przyszły pracownik musi słać dokumenty na podany adres e-mail lub tradycyjnie – pocztą. Portal kariery, na którym dostępna jest rejestracja, jest więc lepszym wyborem, jeśli komuś zależy na zaoszczędzeniu czasu. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość wgrania na konto kilku CV, co pozwoli szybko załączyć takie, które najbardziej pasuje do oferty.

Osoby związane z określoną branżą mogą w jeszcze jeden sposób ułatwić sobie szukanie pracy. Rozsądnym posunięciem będzie w ich przypadku zalogowanie się na taki portal pracy, który zbiera ogłoszenia tylko z części rynku poświęconej interesującym kandydata zawodom. Istnieją strony dla specjalistów IT, opiekunów, handlowców itp. Specyficzną odmianą są serwisy z ogłoszeniami typu „praca za granicą”.

Dobra rada dla każdego kandydata, niezależnie od tego, jaki serwis kariery wybrał, brzmi: „pracuj z trybem zaawansowanego wyszukiwania”. Można do niego przejść po kliknięciu w link pod wyszukiwarką na stronie głównej każdego portalu. Tryb ten ułatwia poszukiwanie pracy, pozwalając na określenie kryteriów, według których oferty zostaną uporządkowane. Dzięki temu nie trzeba przedzierać się przez setki ogłoszeń, które nas nie interesują, ale np. należą do tej samej branży.

Znając już podstawowe zasady korzystania z serwisów kariery, możesz w pełni wykorzystać możliwości tego typu stron. Naprawdę warto – praca czeka na każdego.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena