Tipsy na rękach polek to żadna nowość. Większość z nas nie zawraca sobie tym głowy a szkoda, bo tipsy to wdzięczny i ciekawy temat.

Data dodania: 2009-05-14

Wyświetleń: 3038

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia tipsów sięga kilkaset lat wstecz, do Chin i panującej wówczas (XIV-XVII wiek) dynastii Ming. Bardzo długie i bogato zdobione sztuczne paznokcie były u wysoko urodzonych kobiet oznaką statusu. W ten sposób pokazywały, że w przeciwieństwie do pospólstwa, nie muszą parać się pracą fizyczną. Tipsy popularne były również w Indiach, zakładane były przez świątynne tancerki podczas rytualnych tańców. W świecie zachodnim tipsy zyskały na popularności stosunkowo późno, bo dopiero w XX wieku.
Tipsy nie są protezą, stosowane są wyłącznie dekoracyjnie. Powstają w efekcie zastosowania jednej z trzech metod: żelowej, akrylowej lub przy pomocy płytki z tworzywa i mocnego kleju (np. cyjanoakryl). Wybór metody zależy od stylistki i stanu paznokci. Tipsy dobierane są również kolorystycznie do naturalnych paznokci. Ostateczną długość i kształt ustala się jeszcze przed rozpoczęciem modelowania.
Jeżeli chodzi o wygląd, wśród tipsów znaleźć możemy wiele wariacji. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy tipsy z tzw. „frenczem”, czyli z białym zakończeniem paznokcia. Częste są też tipsy przezroczyste (szklane, clear). Mogą zawierać zatopione ozdoby. Tipsy z takimi ozdobami to tzw. tipsy permanentne (takie ozdoby to np. brokat, hologramy, siateczki, koronki ). Bardzo bogato zdobione i niestandardowe tipsy to tzw. styl bursztynowy. Wspomnieć należy jeszcze o tipsach wodnych – przezroczystych zabarwionych na inny kolor, i o tipsach natural, imitujących normalne paznokcie.
„Zrobienie” tipsów to nie jest jednorazowy zabieg – tak materiał tipsa jak i klej się zużywają. By utrzymać tipsy w porządku potrzebna jest interwencja kosmetyczki co kilka (3-4) tygodni. Czas ten w dużym stopniu zależy od wybranej metody. Tipsy żelowe i akrylowe są wytrzymalsze, ale do ich usunięcia potrzebna jest pomoc kosmetyczki. Tipsy z tworzywa można odkleić samemu, niestety ich żywotność jest znacznie mniejsza.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena