Jak co roku tuż przed rozpoczęciem wakacji rozpoczynają się nerwowe debaty rodziców na temat tego, co kupić w prezencie wychowawcy. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego prezentu niż kwiaty albo książka. Są też tacy, którzy stawiają na oryginalność...

Data dodania: 2009-05-13

Wyświetleń: 5156

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koniec roku szkolnego to nie tylko okres wystawiania ocen, egzaminów i niecierpliwego oczekiwania na upragnione wakacje. Jak co roku rozpoczynają się wtedy nerwowe debaty rodziców, jaki prezent kupić ulubionej nauczycielce, wychowawcy klasy w podziękowaniu za kolejne semestry pracy. Tym trudniejszy jest to wybór, kiedy mamy do czynienia z zakończeniem jakiegoś etapu edukacji i pożegnaniem ze starą szkołą. W takim przypadku zwykłe kwiaty nie wystarczają.
Taki jest już zwyczaj, że mniej więcej w ostatnim tygodniu czerwca nauczyciela łatwo poznać po naręczu kwiatów, z którymi próbuje dopchać się do autobusu. Widok jest to wprawdzie uroczy i stanowi sentymentalną esencję bycia nauczycielem, jednakże zanim dojdzie do zakupu owych kwiatów, rodzice nie raz stają przed pytaniem – a może coś innego?
Zatem – co innego niż kwiaty można kupić nauczycielowi w prezencie? W przypadku historyka czy biologa można pomyśleć o jakiejś wydawniczej nowości z zakresu wykładanego przedmiotu. Zawsze jest jednak ryzyko, że książkę tę już nauczyciel posiada. Popularne jest też kupowanie słodyczy, począwszy od zwykłych bombonierek po torty zamawiane przez całą klasę. Innymi dość popularnymi prezentami, głównie dla nauczycielek, są porcelanowe zastawy, a nawet komplety ekskluzywnej pościeli. Są jednak tacy, którzy takie prezenty uważają za zbytnią ingerencję w prywatność nauczyciela.
Są też tacy, według których prezent dla nauczyciela, powinien kojarzyć mu się z konkretną klasą. Ma być pamiątką, czymś, co przypomni znajome twarze. Może to być klasowa fotografia oprawiona w elegancką ramkę, albo specjalnie przygotowane wydanie gazety z artykułem o nauczycielu na pierwszej stronie. Taka gazeta, również oprawiona w ramę, będzie doskonałym prezentem, oryginalnym pomysłem na uhonorowanie ulubionego nauczyciela.
Oczywiście ostateczny wybór należy zawsze do rodziców. Trzeba zawsze zastanowić się nad tym, co spodoba się nauczycielowi, gdyż nie każdy musi lubić oryginalne pomysły. Są też jednak tacy, którzy nie znoszą banałów. Jak we wszystkim ważne, żeby zachować zdrowy rozsądek.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena