Za nami matury, już niedługo nasze pociechy wybierać się będą na studia. I tutaj pojawia się odwieczny problem: akademik ? stancja ?

Data dodania: 2009-05-13

Wyświetleń: 2616

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego zakwaterowania nie jest tak prosty. Ale po kolei. Pierwszym pomysłem jaki automatycznie nasuwa się na myśl jest akademik. To w akademikach powstają najdłużej wspominane studenckie historie, nawiązywane są najtrwalsze przyjaźnie i pojawiają się wielkie miłości. Dodatkowo dom studencki jest najtańszą z dostępnych opcji. Akademik jest centrum „studenckiego życia”. Niestety jednak opcja ta nie jest pozbawiona wad, których rodzice powinni być świadomi. Mieszkanie w akademiku to prawdziwa szkoła życia. Wieloosobowe pokoje skutecznie mordują koncepcję prywatności, zwiększają również ryzyko kradzieży. Również warunki w wielu polskich akademikach trudno nazwać luksusowymi, chyba, że standard hotelu robotniczego z PRLu jest dla kogoś luksusem… Alternatywą dla akademików są stancje . Czy to pokój czy całe studenckie mieszkanie, stancje są o wiele przyjaźniejsze mieszkańcom. Dużo oczywiście zależy od innych lokatorów, studenckie życie w takim miejscu może być równie dzikie jak w akademiku ;) Nie da się jednak ukryć, że generalnie stancja oznacza własną przestrzeń, często zamykaną na klucz. Oznacza większy komfort, łatwiejszy dostęp do łazienki itd. Wreszcie poziom hałasu na stancji jest zazwyczaj zdecydowanie niższy niż w akademiku. To wszystko jednak ma też swoje minusy. Najbardziej rzuca się w oczy oczywiście cena – wynajem stancji to często dwu, trzy lub cztero krotność kosztów mieszkania w akademiku. Stancja również nie pomaga w nawiązywaniu znajomości w takim stopniu jak akademik.
Podsumowując: obydwie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeżeli cenicie „szkołę życia” i chcecie by wasze dziecko również odebrało w niej edukację, akademik jest dobrym wyjściem. Jeżeli uważacie, że młody człowiek nie będzie się czuł komfortowo w takich warunkach, stancja będzie lepszym wyborem.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena