Czy wiesz skąd pochodzi nazwa Turkus? Czy wiesz jakie znaczenie w symbolice ma turkus?

Data dodania: 2009-05-04

Wyświetleń: 5732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Turkus to stosunkowo rzadki minerał z rodziny fosforanów... i to by było na tyle naukowego przynudzania :) Zajmijmy się czymś ciekawszym, np. skąd pochodzi nazwa „turkus”? Jak już w tytule wspomniałem ma on coś wspólnego z Turcją, ale żeby było ciekawiej nie pochodzi z tego państwa. Przez Turcję prowadził jedynie szlak handlowy, którym importowano ten kamień. A obecnie wydobywa się go m.in. w Iranie, Egipcie, Rosji, Tybecie, Australii, Chinach i Ameryce.

Turkus obecnie oprócz oczywistych celów kolekcjonerskich, wykorzystywany jest w jubilerstwie, w tworzeniu drobnej galanterii jak i w zdobnictwie artystycznym. Jest dosyć wysoko cenionym kamieniem ozdobnym. W handlu często nasącza się go żywicą, dzięki czemu jest utwardzany i gładzony, gdyż w naturze często jest porowaty. Obecnie w handlu stosuje się także wysokiej jakości turkus otrzymywany drogą syntetyczną...

Turkus w symbolice...

W symbolice turkus stanowi symbol odwagi, zaufania, prawdy, szczerości i nadziei. Przez marynarzy był używany jako talizman chroniący przed zatonięciem. Natomiast przez kawalerzystów jako kamień chroniący przed upadkiem, gdy ten spadnie z konia.

Inną interpretacje mieli Indianie Pueblo. Turkus był dla nich kamieniem świętym przeznaczonym tylko dla mężczyzn. Uważano, że ma zdolność przyciągania energii leczniczych do organizmu.

Mam jeszcze jedna małą ciekawostkę apropo Turkusu... Uważa się, że turkus choruje wtedy kiedy jego właściciel. Podobno prawdziwy turkus zmienia kolor w momencie gdy właściciela opęta jakaś choroba, a rozpryskuje się wtedy kiedy ma nadejść śmierć... Być może coś w tym jest (przynajmniej z tą zmianą koloru), jednym z chemicznych składników turkusu jest miedź, o której jak wiadomo może reagować z kwasami wydzielanymi przez gruczoły potne.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena